Londra zanlısına MI5'ten 'iş' teklifi

Londra zanlısına MI5'ten 'iş' teklifi
Londra zanlısına MI5'ten 'iş' teklifi
Britanya iç istihbaratı MI5 ajanlarının, Kenya ziyareti sonrası Londra zanlısı Adebolajo'ya, 'kendileriyle çalışmasını önerdiği' iddia edildi.

Başkent Londra’da asker Lee Rigby’yi öldüren saldırganlar Britanya vatandaşı 28 yaşındaki Michael Mücahid Adebolajo ile suç ortağı Nijerya doğumlu Britanya vatandaşı 22 yaşındaki Michael Adebowale’nin güvenlik birimlerince önceden tanınması tartışma yaratırken, yeni bir iddia ortaya atıldı. Adebolajo’ya, iç istihbarat ajansı MI5’ın ‘kendileri için çalışması teklifi yaptığı’ öne sürüldü. İddia BBC’ye konuşan Adebolajo’nun çocukluk arkadaşı Ebu Nusaybah’tan geldi. 

“Beni rahat bırakmıyorlar”
Adebolajo’yu 2002’den beri tanıyan Ebu Nusaybah, “MI5 yetkilileri, onunla temasa geçip istihbarat için çalışmasını istedi. Ancak o teklifi reddetti” dedi. Nusaybah, MI5’in geçen kasımdaki Kenya ziyaretinden sonra Adebolajo’nun peşine düştüğünü anlattı. “Adebolajo, ‘Beni bir türlü rahat bırakmıyorlar, rahatsız ediyorlar’ demişti” diyen Ebu Nusaybah şunları anlattı: “MI5 önce Adebolajo’ya bazı kişileri tanıyıp tanımadığını sormuş. O da sordukları kişileri tanımadığını söylemiş. Sonra da onunla işbirliği yapmak istediklerini belirtip ‘Bizim için çalışmakla ilgilenir misin?’ diye sormuşlar. Adebolajo ayrıca, Kenya’da güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığını da anlattı. Sorguda fiziksel ve cinsel tacize uğradığını söyledi. Bu olayın psikolojik etkileri oldu. Son dönemde daha içine kapanık biri oldu.”
Bu arada Adebolajo gibi sonradan Müslüman olan Nusaybah da bu röportajın ardından BBC’nin çıkış kapısında terörle mücadele ekipleri tarafından gözaltına alındı Polis, Nusaybah’ın ‘terör suçundan gözaltına alındığını’ ama cinayetle doğrudan ilgili bir durum olmadığını açıkladı. 

‘MI5 tacizi’ için avukata gitti 
Nusaybi’nin iddiasını yetkililer yalanlamadı. Basın da Adebolajo’nun bir avukata başvurup ‘MI5 tacizinden şikâyetçi olduğunu’ yazdı. MI5’ın zanlıları tanıdığının ortaya çıkması üzerine güvenlik birimleri eleştiri alırken, meclis soruşturma komisyonu kurulmasına karar verilmişti. 

BBC’ye konuştu GÖZALTINA ALINDI

Adebolajo’nun dostu Nusaybah, (üstte) BBC’den çıkışında terörle mücadele ekiplerince gözaltına alındı. Adebolajo’nun 2007’de katıldığı eylemde ‘Müslümanların tek suçu Allah’a inanmak’ yazılı pankart taşırkenki fotoğrafı yayımlandı.