Londra'da 3 kadın, 30 yıllık esaretten sonra kurtarıldı

Londra'da 3 kadın, 30 yıllık esaretten sonra kurtarıldı
Londra'da 3 kadın, 30 yıllık esaretten sonra kurtarıldı

30 yıldır köle gibi kullanılan 3 kadının,rehin tutuldukları evden kurtarılmasıyla ilgili açıklamayı Scotland Yard dedektiflerinden Kevin Hyland yaptı.

Londra'da, yaklaşık 30 yıldır bir evde alıkonulan ve kendilerini zorla eve kapatan çift tarafından 'köle' olarak kullanıldığı belirtilen üç kadının kurtarıldığı bildiriliyor.

Radikal.com.tr – Londra polisi, yaklaşık 30 yıldır bir evde alıkonulan üç kadının perşembe günü kurtarıldığını açıkladı. Kadın kurbanları köle olarak kullandığı öne sürülen 67 yaşındaki ev sahibi ile aynı yaştaki karısının gözaltına alındığı bildirildi.

Kurbanların, 67 yaşında bir Malezyalı, 57 yaşında bir İrlandalı ve 30 yaşında bir İngiliz olduğu açıklandı. Üç kadının da büyük travma geçirdiği bildiriliyor. Polis, kurtarılan kadınların güvenli bir yere götürüldüğünü duyurdu. Kurtarılan kadınların yaklaşık 30 yıldır çift tarafından alıkonulduğu öne sürülüyor.

Kadınların, kölelik ve zorla evlendirme vakalarıyla mücadele eden Freedom Charity Örgütü'nün çabaları sonucu kurtarıldığı bildiriliyor. Polis yetkilileri, kadınlardan birinin televizyonda, örgüte dair bir haber izlediğini ve örgütü telefonla aradığını bildirdi. Bunun üzerine harekete geçen Londra polisinin örgütün de yardımlarıyla kadınları operasyonla esir tutuldukları evden kurtardığı bildirildi.

İngiltere 'de meydana gelen vakanın benzeri kısa süre önce ABD 'nin Cleveland eyaletinde de ortaya çıkarılmıştı. Ariel Castro'nun on yıl boyunca evinde esir tutup, tecavüz ettiği üç kadın kurtarılmış, Castro tutuklanmıştı. Ariel Castro, mahkum edildikten bir ay sonra hücresinde ölü bulunmuştu.

Deutsche Welle