LSD serbest olsun derneği adeta bir siyasi hareket

LSD serbest olsun derneği adeta bir siyasi hareket
LSD serbest olsun derneği adeta bir siyasi hareket
İngiltere'de yeni kurulan Psychedelic Society'nin (Psikedelik Derneği) genel seçimlerin hemen ardından lobi yapmaya başlayıp narkotik politikalarını değiştirmeye çalışacağını duyurdu. Derneğin başında daha önce de vergi politikalarını protesto edip Vodafone'u işgal ederek ses getiren Stephen Reid var
Haber: SENEM ONAN / Arşivi

Türkiye ’de mizah dergisi çizerleri, “başbakana top işareti yaptılar” ihbarı sonucu hüküm giyerken, İngiltere’de psikedelik* kullanma özgürlüğü için dernek kurup yasada reform isteyenler garipsenmiyor bile. Seçimlerden önce İngiliz Yeşil Parti lideri, El Kaide ya da IŞİD gibi örgütlere üyeliğe izin verilmesinin, düşünce özgürlüğü icabı gerekli olduğunu söylediğinde de kopan yaygaralara rağmen kimsenin başına kötü bir şey gelmemişti. Oy kullanma konusunda, “Aşağı tükürsem sakal, yukarı tükürsem bıyık” ruh hali Birleşik Krallık’ta da vardı ve bu hal seçim sonuçlarına yüzde yetmişe yakının istemediği muhafazakar bir yönetim olarak yansıdı. Ama ifade özgürlüğü, insan hakları ve demokrasi kelimelerinin içinin bizdeki gibi tamamen boş olmadığı belliydi. Zaten Psychedelic Society’nin kurulmasının arka planında da, hak ve özgürlükleri sonuna kadar kullanma hırsı değil; akılcı argümanlar, bilimsel veriler ve tecrübeli aktivist bir ruh var.

Sayısı hızla artan ve ülkenin büyük şehirlerine şubeleri yayılan derneğin kurucusu Stephen Reid, İngiltere’nin UK Uncut gibi önde giden sosyal değişim örgütlerinin kurucularından. UK Uncut, büyük şirketlere vergi affı yapılırken, kamu harcamalarında kesintiye gidilmesini protesto amacıyla, 2010’da Vodafone ve Topshop gibi birçok zincir mağazada oturma eylemi düzenlemişti ve dünya çapında ses getirmişti. Protestolar, hükümetin uygulamalarını eleştirmekle kalmayıp, akılcı ve adil çözümler sunmasıyla da dikkat çekmişti. Stephen, 38 Degrees ve 350.org gibi küresel çevre kuruluşlarının ve Green Party’nin dijital danışmanlığını da yürütüyor.

ÖZGÜR TOPLUM ARGÜMANI 

Stephen, sıradan insanların bir araya gelerek yasaları değiştirebileceğine inanan biri. Psikedelik kullanımını yasaklayan kanunların insan haklarına aykırı olduğunu düşünüyor. Özgür bir toplumda, başkalarına zarar vermedikçe, herkesin istediğini yapmakta özgür olması gerektiğine inanıyor. “Neden doğru şekilde kullanıldığında bungee jumping yapmaktan ya da ata binmekten daha riskli olmayan bir şey yasak olsun ki?” diye soruyor.

PSİKEDELİK ADALET PEŞİNDE  

İstatistiklere göre Stephen, İngiliz halkının hayatında en azından bir kez yasal olmayan madde kullanmış olan üçte birlik kısmına dahil. Arkadaşlarının tavsiyesiyle, çok hafif bir tür psikedelik kabul edilen MDMA hapı (ekstazi) ile yaşadığı ilk tecrübeden sonra, “hükümetlerin sadece bu konuda değil, birçok konuda doğruları söylemediğini” fark ediyor. Avrupa ’nın Burning Man’i olarak bilinen, paranın kullanılmadığı Nowhere festivalinden sonra, politik hayatından ayrı tuttuğu psikedelik kullanımını aktivizmiyle birleştiriyor. “Çünkü psikedelik kullanılan bir toplumun sadece ‘mümkün’ değil, aynı zamanda da ‘cazip’ olduğuna inancı güçleniyor”. 

Stephen’ın başlattığı psikedelik adalet hareketinin bir destekçisi de dünyaca ünlü nöropsikofarmokolojist Profesör David Nutt. Bir araştırmasıyla, alkol ve tütün tüketiminin bireye ve topluma, marihuana ve psikedeliklerden daha fazla zarar verdiğini ortaya koymuştu. Madde kullanımı hükümet politikaları eski danışmanı Nutt’ın, bilimsel kanıtlara
göre yasaklı bazı maddelerin hukuki açıdan yeniden sınıflandırılmasını talep etmesi, 2010’da görevinden alınmasına sebep olmuştu. İçişleri bakanının rasyonel akla bu fevri tepkisi, ifade özgürlüğü ve bilimsellikle çeliştiğinden ülke ayağa kalkmış, seri istifalar yaşanmıştı. Şimdilerde, Nutt ve ekibi, tarihte ilk kez LSD ve psilosibin (halüsinojen bir mantar türü) etkisindeki insan beyninin taramasını alıyor.

Demokrasinin işe yaramadığını düşünenler için bile oy seçeneği olan, “Marihuana Alkolden Daha Güvenli” gibi partilerin dahi kendinden söz ettirdiği Birleşik Krallık’ta, muhafazakar sağcılar seçimden yara almadan çıktı. İlerlemeci politikaların, elitlerin konumunu korumaya yönelik bir sistemde işe yaramadığı zaten biliniyordu. Psikedelik ve marihuana reformu akımının öncüleri ise, gençliğinde çok “ot” içtiği iddia edilen Cameron’ın önderliğindeyken, İngiltere’de insan özgürlüklerine dair ciddi bir adım atılmayacağını düşünüyor.

*Psikedelik: Bilinç durumunun değişmesine yol açan, farklı özelliklere sahip LSD, meskalin, mantar, MDMA gibi maddeler.