Lübnan hazine buldu

Lübnan hazine buldu
Lübnan hazine buldu
Lübnan karasularında 366,2 milyon metreküp petrol ve doğalgaz rezervi bulundu.

Lübnan Enerji Bakanı Cibran Basil, sismik araştırmalar sonucunda Lübnan'ın karasularında petrol ve doğalgaz rezervleri bulunduğunu açıkladı.

Basil, basın mensuplarıyla Lübnan karasularında gerçekleştirdiği gezide, ilk değerlendirmelere göre, güney bölgesinde 366,2 milyon metreküplük doğalgaz rezervi bulunduğunu ve bu miktarın 99 yıl boyunca Lübnan'ın elektrik üretimine yeteceğini vurguladı.

3 BOYUTLU SİSMİK YÖNTEM KULLANILDI 

Cibran Basil, Lübnan hükümetinin arama tarama çalışmaları yaptırdığını, 3 boyutlu sismik yöntem kullanarak gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda, ülkenin güney bölgesi Sayda ve Sur açıklarında petrol ve gaz rezervlerine ulaşıldığını belirtti.

İsrail , Lübnan ve Güney Kıbrıs Rum kesimi arasındaki ihtilaflı bölge konusuna da değinen Basil, “Lübnan, petrol arama aşmasına girmiştir ve teknik olarak gaz çıkarmak için izin çıkarmaya hazırdır” dedi.

LÜBNAN VE İSRAİL ARASINDA İHTİLAF KONUSU 

Doğu Akdeniz havzasında yer alan doğalgaz sahaları, Kıbrıs'tan 100 mil uzakta bulunan Lübnan ve İsrail arasında da ihtilaf konusu.

Bu yıl açık denizdeki bazı İsrail sahalarının kendi karasularına uzandığını öne süren Lübnan, Birleşmiş Milletler 'den bu konudaki bir anlaşmazlığı önlemek üzere olaya müdahale etmesini talep etmişti. 2006 yılında İsrail ile savaşan Hizbullah ise ülkenin açık deniz kaynaklarını koruyacağını açıklamıştı. (AA)