Lübnan: Mutlu sona ilerliyoruz

Lübnan: Mutlu sona ilerliyoruz
Lübnan: Mutlu sona ilerliyoruz

Mansur, Kaçırılma olayı, siyasi, ekonomik, kültürel ilişkileri etkilemeyecektir dedi.

THY pilotları Murat Akpınar ile yardımcısı Murat Ağca’nın cuma günü Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta silahlı kişiler tarafından kaçırılmasının ardından İçişleri Bakanı Mervan Şerbil’den dün ‘mutlu bir sona doğru ilerledikleri’ açıklaması geldi. Şerbil, telefon konuşmalarının izlendiğini belirtirken, Hizbullah dahil tüm partilerin pilotların bulunması için çaba gösterdiğini söyledi. Şerbil ayrıca, Lübnan’ın Türkiye Büyükelçiliği’nin Türkiye’deki Lübnan vatandaşlarına ülkeden ayrılma çağrısı yaptığı haberlerini de yalanladı. Böyle bir kararın sadece kabine tarafından alınabileceğini vurgulayan Şerbil, ikili ilişkilerin ‘mükemmel olduğunu ve basının varsayımlarını en aza indirmesi gerektiğini’ söyledi.

‘Pazarlık söz konusu değil’

Öte yandan Dışişleri Bakanı Adnan Mansur da ‘ güvenlik güçlerinin olayın açıklığa kavuşması ve kaçıranların kimliğinin tespiti için yoğun şekilde çalıştıklarını’ söyledi. Mansur, “Türk pilotların kaçırılması, Lübnan’ın güvenlik ve istikrarına ağır darbedir. Pilotlar mutlaka kurtarılacak. Bu olayı mutlu şekilde nihayetlendirmek için görüşmeler sürüyor. Bu olay iki ülke ilişkilerini etkilemeyecek” ifadelerini kullandı.
Bu arada Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da ‘görüşmelerin olumlu seyrettiğini’ söyledi. Yıldırım, “Pazarlık söz konusu değil” dedi.