Lübnan ordusunu Rumlar eğitecek

Lübnan ordusunu Rumlar eğitecek
Lübnan ordusunu Rumlar eğitecek

Dimitris İliadis

İsrail’le stratejik ilişkilerini geliştiren Kıbrıs Rum Yönetimi, Lübnan’a da askeri destek sunacak. Güney Kıbrıs Savunma Bakanı Dimitris İliadis, Lübnan ordusuna eğitim vereceklerini ve Afganistan’dan dönen Fransız askerler için de Baf’ta dinlenme istasyonu oluşturulduğunu açıkladı. Kathimerini gazetesine konuşan İliadis, Lübnan ziyaretinde yetkililerin ilişkileri derinleştirme niyetini ortaya koyduğunu belirterek şu bilgileri verdi: “İsrail ile ilişkilerimizi geliştirmemiz Lübnan’ın, Lübnan ile ilişki geliştirmemiz de İsrail’in aleyhine değil. İsrail’le ilişkilerimiz nedeniyle şikâyet etmediler. Aksine birlikte ilerlememiz konusuna ilgi gösterdiler.”
MEB için arabuluculuk
İliadis, Lübnan ve İsrail arasında münhasır ekonomik bölge (MEB) sınırlarının belirlenmesi ve iki taraf arasındaki ‘gri bölge’ zıtlaşmasının giderilmesi konusunda Güney Kıbrıs’ın da dahil olduğu yoğun perde gerisi çalışmalar yapıldığını belirtti. İliadis “MEB konusunda halen görüşmeler yapılıyor. Bu konuda bir Amerikan inisiyatifi var. Bunun hazırlık çalışmalarını biz yaptık ve katkımız hem Lübnanlılar hem de İsrailliler tarafından memnuniyetle karşılandı. Beyrut, MEB sınırlarının belirlenmesi konusunda Güney Kıbrıs’ın Tel Aviv’le arabuluculuk yapmaya niyetli olup olmadığını öğrenmek istedi, Güney Kıbrıs’ın cevabı olumlu oldu” dedi. Lübnan ordusunun eğitilmesi konusunun, Lübnan’ın yeni büyükelçisi tarafından kendilerine iletildiğini anlatan İliadis, talebin incelendiğini belirtip ekledi: “Lübnan’da tek bir ordu bulunduğunu, para-militer gruplar veya Lübnan iç cephesinde birbirleriyle çatışan çeşitli gruplarla işimiz olmadığını bakanlar kurulu ve AB düzeyinde görüşüp teyit ettiğimizden ilke olarak cevabımız olumlu. Bu, Lefkoşa’daki Lübnan Büyükelçiliği’ne bildirildi ve Lübnan’dan ne tür bir yardım istediğine dair somut talep bekleniyor.”
Fransa’ya moral üssü
İliadis, Afganistan’dan dönen Fransız askerlerine üs verilmesi konusunda da şunları söyledi: “Fransız askerler Fransa’ya dönmeden önce Baf’taki otellerde birkaç gün konaklıyor, buralarda kendilerine bir grup uzman tarafından sosyal entegrasyon ve rehabilitasyon yardımında bulunuluyor. Ekim ayı boyunca Kıbrıs’a gruplar halinde 1200’ün üzerinde Fransız askerinin konaklaması bekleniyor.” (ZÜLEYHA KARAMAN)