Lübnan'da 'ikiz' patlama: Onlarca ölü, yüzlerce yaralı

Lübnan'da 'ikiz' patlama: Onlarca ölü, yüzlerce yaralı
Lübnan'da 'ikiz' patlama: Onlarca ölü, yüzlerce yaralı
Lübnan'daki iki camide, cuma namazı çıkışında birkaç dakika arayla iki büyük patlama meydana geldi. Namaz çıkışı nedeniyle her iki caminin de kalabalık olduğu dakikalarda meydana gelen patlamalar sonucunda en az 50 kişi öldü, 352 kişi yaralandı.

BEYRUT - TRABLUS – Lübnan'ın Trablus kentindeki iki camide, cuma namazı çıkışında birkaç dakika arayla iki büyük patlama meydana geldi. Cuma namazı çıkışı nedeniyle her iki caminin de kalabalık olduğu dakikalarda meydana gelen patlamalar sonucunda en az 50 kişi öldü, 352 kişi yaralandı. Çok sayıda ağır yaralı olduğu için ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Lübnan güvenlik kaynakları, patlamanın bomba yüklü araçlarla gerçekleştirildiğini belirtiyor. Güvenlik kaynakları, Selam Camisi'nde düzenlenen saldırıda 70 kilo, Takva Camisi'nde düzenlenen saldırıda ise 60 kilo patlayıcı kullanıldığını kaydetti. Patlayıcıların uzaktan kumandayla infilak ettirildiği ifade edildi.

İlk patlama şehrin merkezinde, Başbakan Necip Mikati'nin evinin yakınında meydana gelirken, Başbakan’ın ofisinden yapılan açıklamada eski Başbakan'ın olay sırasında Trablus'ta olmadığı belirtildi.

Anadolu Ajansı ise Trablus'un Ed-Devvar Mahallesi'ndeki Takva Camii'nde cuma namazı çıkışı meydana gelen patlamadan dakikalar sonra Başbakan Necip Mikati ve Milletvekili Semir el Cisr'in evlerinin yakınında bulunan Selam Camisi'nin önünde ikinci patlamanın meydana geldiğini duyurdu.Reuters ajansı da ikinci patlamanın meydana geldiği Takva Camii'nin, Hizbullah karşıtı tutumuyla bilinen Selefi isimlerden Şeyh Selim Refii'nin cuma namazlarını kıldığı cami olduğunu duyurdu. Patlama sırasında Refii'nin içeride olup olmadığı ise henüz bilinmiyor.

15 Ağustos'ta, Şii nüfusun yoğun olarak yaşadığı ve Hizbullah'ın kalesi olarak bilinen Beyrut'un güney banliyölerinden Ruveys’te meydana gelen patlamada da 24 kişi ölmüş, en az 300 kişi yaralanmıştı.


BAŞBAKAN MİKATİ: AMAÇLARI FİTNE ORTAMI OLUŞTURMAK
Lübnan Başbakanı Necib Mikati, Trablus'taki Takva ve Selam camilerinde meydana gelen patlamalarla ilgili olarak, "Bu suçu işleyenler, Trablus'u hedef alarak, fitne ortamı oluşturmayı ve Trablus sakinlerinin tepki vermesini amaçlıyor" dedi.

Mikati, yaptığı yazılı açıklamada, " Trablus ve Trabluslular bir kere daha, komplodan güçlü olduklarını kanıtlayacak ve fitnenin güçlerinin, Allah'a imanlarını ve vatan sevgilerini zayıflatmasına izin vermeyecek. Ne kadar derin olursa olsun yaralarını saracaklar. Trablus'taki kardeşlerimizi destekliyor ve başta zor zamanlar olmak üzere her zaman yanlarında olacağımıza söz veriyoruz."

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri ise Trablus'ta meydana gelen bugünkü patlama ile geçen hafta Beyrut'ta gerçekleşen patlamanın arkasında aynı gücün olduğunu belirtti.


İÇ SAVAŞ ENDİŞESİ
15 yıl süren ve 200 binden fazla kişinin öldüğü iç savaşın ardından 1990'da kırılgan bir barışın kurulduğu Lübnan'ın, Suriye 'deki iç savaşın etkisiyle yeniden bir mezhep savaşına girmesinden endişe ediliyor.AA – REUTERS – Radikal.com.tr