Lübnan'da Türkçe'ye ilgi artıyor

Lübnan'da Türkçe'ye ilgi artıyor
Lübnan'da Türkçe'ye ilgi artıyor
Türk kültürünü tanıtmak için kurulan Yunus Emre Kültür Merkezi'nde her yaştan öğrenci Türkçe öğreniyor.

Lübnan'ın Başkenti Beyrut'ta, 2012 Mart ayında açılan Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, Lübnanlılara Türkçe'yi ve Türk kültürünü öğretiyor.

Türk kültürünü öğretmek amacıyla, Yunus Emre Vakfı tarafından kurulan merkez, Türkçe öğrenmek isteyen Lübnanlıların uğrak yeri olurken, her geçen gün Lübnanlılardan daha çok ilgi görüyor.

Halihazırda iki sınıfta Türkçe öğretimi veren Yunus Emre Kültür Merkezi'nin her yaşta ve her meslekten Türkçe öğrenen öğrencisi bulunuyor.

Kültür Merkezi öğrencilerinden 23 yaşındaki Kasım Sarah, Lübnan'da Tıp Fakültesi öğrencisi olduğunu ve uzmanlık eğitimini Ankara Üniversitesi'nde yapmak istediğini söyledi. Sarah, Türkiye 'ye gitmeden önce Türkçe öğrenmek istediğini ve bu amaçla kursa kaydolduğunu belirtti.

Öğrencilerden Hani Abdullah (45) ise, “Gazeteciyim ve çalıştığım medya kuruluşunun İstanbul muhabiri olarak görevime devam edeceğim için Türkçe öğreniyorum” dedi.

Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nin, Beyrut'ta faaliyete başlamasından itibaren Lübnan'daki bir çok üniversiteyle diyaloğa geçerek, Türkçe'nin üniversitelerde de öğretilmesi için çaba gösteriyor. Yürütülen temaslar sonucunda Lübnan'ın Trablus şehrindeki Jinan Üniversitesi'nde Türkçe seçmeli ders olarak öğretilmeye başlandı.

Yunus Emre Kültür Merkezi'nde Türk müziğini, sanatını ve kültürünü tanıtan sergi, konser ve diğer etkinlikler de Lübnanlılardan büyük ilgi görüyor. (aa)