Lübnan'dan Suriyeli sığınmacı akınını kısıtlama kararı

Lübnan'dan Suriyeli sığınmacı akınını kısıtlama kararı
Lübnan'dan Suriyeli sığınmacı akınını kısıtlama kararı
Yaklaşık dört yıldır iç savaşın hakim olduğu Suriye'den sığınmacı akınını durdurmak isteyen Lübnan, Suriyelilere yönelik yeni kısıtlamaları devreye sokacağını duyurdu.

RADİKAL - Suriye 'den sığınmacı akınını durdurmak isteyen Lübnan, sığınmacılara yönelik yeni kısıtlamaları devreye sokuyor. Yeni düzenlemeler kapsamında Lübnan'a seyahat etmek isteyen Suriyelilere vize alma zorunluluğu getirildi. Bu son plan, Lübnan'ın ülkeye Suriyeli sığınmacı akınını durdurmak adına attığı adımlardan sonuncusu.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Lübnan'da hali hazırda bir milyondan fazla Suriyeli bulunuyor. Bugüne kadar Suriyeliler Lübnan'da altı aya kadar herhangi bir resmi belge almadan kalabiliyordu. Yeni düzenlemeler kapsamında Lübnan'a geçmek isteyen Suriyelilerden sınırda vizelerinin kabulü için bazı kriterleri yerine getirmesi istenecek. Lübnan'a geçmek isteyen her Suriyeli ziyaretinin nedenini açık olarak belirtmek zorunda olacak. Onaylanması halinde vize, belirli bir süre için verilecek. Bunun yanı sıra artık, Lübnan'a çalışmaya giden Suriyelilerin de Lübnanlı bir birey veya şirket tarafından masraflarının karşılanması gerekiyor.

Lübnan' bulunan yaklaşık 1.1 milyon sayıdaki kayıtlı Suriyeli sığınmacı, Lübnan nüfusunun neredeyse dörtte birine tekabül ediyor. Lübnan sığınmacıların gerçek sayısının yaklaşık 1.6 milyon olduğunu söylüyor.