Lübnan'dan tankla itidal uyarısı

Lübnan'dan tankla itidal uyarısı
Lübnan'dan tankla itidal uyarısı

Lübnan’da ordu, cuma günü istihbarat şefi Vissam Hasan’ın öldüğü bombalı saldırı sonrası patlak veren çatışmaları durdurmak için muhtıra gibi bir açıklama yayımladı .Önceki gece ve dün sabah devam eden çatışmalarda 4 kişi ölürken, ordudan ‘ülkede artan şiddet olaylarını durdurmak ve ülkenin bölgesel çatışmaların alanı haline gelmesini önlemek için kararlılıkla hareket edeceği’ uyarısı geldi. Açıklamada özellikle Suriye karşıtı açıklamalar yapan ve halkı sokağa çıkmaya çağıran 14 Mart Hareketi ve diğer muhalif gruplar kastedilerek siyasi lderlerin toplumu provoke etmeye yönelik açıklamalardan kaçınması istendi. ‘Son yaşananlar, ülkenin kritik bir dönemeçten geçtiğini kuşkuya yer bırakmayacak şekilde göstermiştir. Bazı bölgelerde gerginliğin düzeyi görülmemiş düzeylere tırmandı’ denen açıklamada, ‘ülkenin kaderinin sözkonusu olduğu vurgulanıp halka da ‘Her görüşten vatandaşlar bu zor koşullarda en üst düzeyde ulusal sorumlulukla davranarak, duyguların ortama egemen olmasını engellemelidir’ ifadesi yer aldı. Çatışmaların ardından ordu, hükümet binaları ile önemli noktalara dün asker ve zırhlı araçlar konuşlandırıldı. Dün öğleden sonra sakin olduğu gözlenen başkent sokaklarında birçok dükkan ve iş yeri kapalı kaldı.
İstifa etmeyeceğini açıklayan Başbakan Necib Mikati dün Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman’la ülkedeki durumu görüşmek üzere bir araya gelirken, Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Abdulbasit Seyda, Hasan’ı öldürmekle suçladığı Suriye’nin Lübnan’da karışıklık yaratmak için yeni suikastlar düzenleyeceğini öne sürdü.
Şam karşıtı muhalefete yakınlığıyla tanınan Hasan, Suriye’nin desteğiyle terör saldırıları düzenleme planı yapttığı iddiasıyla tutuklanan eski Enformasyon Bakanı Mişel Samaha’nın soruşturmasını yürütüyordu. {BEYRUT/REUTERS-NOW LEBANON}