Lübnan'ı vuran suikast

Lübnan'ı vuran suikast
Lübnan'ı vuran suikast

Suriye krizinin etkisi altına girdiğinden beri bombalı saldırılar ve çatışmalara maruz kalan Lübnan dün bir kez daha sarsıldı. Başkent Beyrut’ta düzenlenen bombalı saldırıda eski Başbakanlardan Fuad Sinyora ve Saad el Hariri’nin danışmanlığını yapmış olan eski Maliye Bakanı Muhammed Şatah ile birlikte 5 kişi öldü. 70 kişi yaralandı. 62 yaşındaki Şatah, Suriye rejimine karşı tutumuyla öne çıkan 14 Mart Koalisyonu’nun Hariri’nin konutundaki toplantısına giderken hedef oldu. Saldırı Başbakan Necib Mikati’nin evinin de bulunduğu Göçmenler Bakanlığı yakınlarında, Osmanlı döneminden kalma kamu binaları, oteller ve ticaret merkezlerinin yer aldığı Ayn el Mıreyse bölgesinde gerçekleşti. Patlamada çok sayıda araç yanarken, en az 10 bina ağır hasar gördü. Başsavcı Samir Hammud saldırıda 50-60 kilo patlayıcı kullanıldığını kaydetti. Saldırıyı üstlenen olmazken Hariri üstü kapalı olarak Hizbullah’ı suçladı. Hariri “Şatah’ın katilleri uluslararası yargıdan kaçanlar, bölgesel ateşi Lübnan’a taşıyanlar ve Refik Hariri’yi öldürenlerdir” ifadelerini kullandı. Saldırıdan bir saat önce Şatah’ın Twitter’dan şu mesajı geçtiği aktarıldı: “Hizbullah, Suriye’nin 15 yıl boyunca Lübnan’da güvenlik ve dış politika konularında uyguladığı gücün benzerine sahip olmak için bastırıyor.” Suriye, Lübnan’da 30 yıl süren askeri varlığına 2005’de eski Başbakan Refik Hariri’ye düzenlenen suikastın ardından son vermişti. Hariri suikastıyla ilgili Hizbullah’ın teslim etmediği 5 kişinin de gıyabında yargılandığı Hollanda’daki Lübnan Özel Mahkemesi ilk duruşmasını 16 Ocak’ta yapacak. Fuad Sinyora ise “Suriye’nin kentlerinde kana susayanla Lübnan’da kan akıtan aynı suçludur” ifadelerini kullandı. 

Hizbullah’tan kınama

Hizbullah “Bu ülkeyi sabote etmeye yönelik suçlar dizisi çerçevesinde işlenmiş iğrenç bir suçtur. Saldırı ülkeyi istikrarsızlaştırma girişimidir” açıklamasını yaparken
Suriye Enformasyon Bakanı Umran Zuabi ise “Gelişigüzel yapılan suçlamaların nedeni siyasi nefret” yanıtını verdi. Saldırı Türkiye ’nin yanı sıra Fransa, Suudi Arabistan gibi çok sayıda ülke tarafından şiddetle kınandı.
Bu arada 19 Kasım’da İran’ın Beyrut Büyükelçiliği’ni hedef alan bombalı saldırıyı üstlenen Abdullah Azzam Tugayları, ‘Hizbullah Suriye’deki savaştan çekilir ve tutuklular bırakılırsa Lübnan’daki eylemleri durduracağını’ açıkladı.