Lüksemburg başbakanı eşcinsel evlilik yapan ilk AB lideri oluyor

Lüksemburg başbakanı eşcinsel evlilik yapan ilk AB lideri oluyor
Lüksemburg başbakanı eşcinsel evlilik yapan ilk AB lideri oluyor
Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel, bugün 2010'dan bu yana birlikte olduğu sevgilisi Gauthier Destenay'la evlenerek, Avrupa Birliği'nde görevdeyken eşcinsel evlilik yapan ilk başbakan olmaya hazırlanıyor.

RADİKAL - Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel bugün sevgilisi Gauthier Destenay ile evleniyor. Bettel, Avrupa Birliği 'nde görevdeyken eşcinsel evlilik yapan ilk, dünyada ise ikinci lider olacak. Beş yıl önce de dönemin İzlanda Başbakanı Johanna Sigurdardottir eşcinsel bir evlilik yapmıştı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Bettel, Los Angeles Times gazetesine verdiği demeçte, 2010 yılından beri birlikte yaşadığı Belçikalı mimarın kendisine evlenme teklif ettiğini söyleyerek "Evet cevabını verdim. Yaşayacak tek hayatım var, onu da saklamak istemiyorum" dedi. 42 yaşındaki Xavier Bettel ile partneri Destenay, Lüksemburg'da eşcinsel evliliklere olanak tanıyan yasadan yararlanan ilk çiftlerden biri olacak.

'HERKES BU EVLİLİĞE OLUMLU BAKIYOR'

Çiftin dostlarından Stephane Bern, Luxemburger Wort gazetesine verdiği demeçte "Herkes bu evliliğe sıcak ve olumlu bakıyor. Büyük bir tören olmayacak ama sembolik açıdan çok önemli" dedi.

Bettel, 2013 yılında henüz 40 yaşındayken merkez sağ bir partinin lideri olarak seçimleri kazanmış ve halen Brüksel'de Avrupa Komisyonu'na başkanlık eden Jean-Claude Juncker'in 19 yıllık iktidarına son vermişti.

Ülkede eşcinsel haklarına ilişkin yasa geçen yılın sonunda kabul edilmiş, yasa Ocak ayında yürürlüğe girmişti. Lüksemburg halkının çoğu Roma Katolik Kilisesi'ne bağlı ve muhafazakar bir ülke olarak tanınıyor.