Macar kameraman Facebook'a dava açacak

Macar kameraman Facebook'a dava açacak
Macar kameraman Facebook'a dava açacak
Macaristan'a girmeye çalışan Suriyeli mültecilerle ilgili çekim yaparken, çocukları tekmeleyen ve kucağında bir çocukla koşan yaşlı bir adama çelme takan Macar kameraman, kendisinin ve ailesinin yargısız infaza uğradığını ve Facebook'un da bu infaza yardım ettiğini söyleyerek sosyal paylaşım sitesine dava açacağını duyurdu.

RADİKAL - Kucağında çocukla birlikte Macar sınırından geçmeye çalışan Suriyeli mülteciyi çelme takarak yere düşürmesiyle dünya çapında tepki toplayan Macar kameraman Petra László Facebook hakkında tazminat davası açacağını duyurdu. Rus Izvesztyija gazetesine verdiği bir mülakatta Petra László kendisinin ve ailesinin yargısız infaza uğradığını ve Facebook’un da bu infaza yardım ettiğini söyledi.

BBC Türkçe'den Tarık Demirkan'ın haberine göre, Laszlo, Facebookun kendisine karşı yapılan yayınları ve ölüm tehditlerini yayınlarken, kendi lehine yayın yapan grupların ise Facebook tarafından kapatıldığını öne sürdü. Petra László, “Sayfa sayfa resimlerimi yayınladılar, kişilik haklarımı ihlal ettiler, bu bizim için onur meselesi” dedi.

Mültecilere tekme atan kameraman kadın özür diledi

'ÖLÜM TEHDİDİ ALIYORUM'

Milliyetçi Macar N1TV kanalında muhabir ve kameraman olarak çalışan Petra László güvenlik güçleri tarafından kapatılan Sırbistan-Macaristan sınırında, kordonu aşarak Macaristan’a girmeye çalışan Suriyeli mültecilerle ilgili çekim yaparken, çocukları tekmelemiş ve kucağında bir çocukla koşan yaşlı bir adama çelme atmıştı.

'Gazeteci' insanlığa çelme taktı!

Daha sonra “olayların akışına kapılarak kendini kaybettiği” şeklindeki açıklamalarıyla durumu izah etmeye çalışan kameraman, büyüyen tepkiler üzerine sonra özür dilese de çalıştığı şirketten atılmış ve hakkındaki protestolar dünya çapında bir kampanyaya dönüşmüştü.

Petra László eşi çocukları ve kendisi hakkında sürekli ölüm tehditleri aldıklarını ve Macaristan’da bile yaşamaya artık korktuklarını da Izvesztyija gazetesine verdiği bir mülakatta vurguladı. Petra László Rusça öğrenmeye başladıklarını ve uzun vadede Rusya’ya taşınmayı düşündüklerini de söyledi.

Macar kameramanın çelme taktığı mülteci öyle biri çıktı ki...