Macaristan, Hırvatistan sınırına tel örgü çekmeye başladı

Macaristan, Hırvatistan sınırına tel örgü çekmeye başladı
Macaristan, Hırvatistan sınırına tel örgü çekmeye başladı
Macaristan'ın, mülteci akınına karşı Hırvatistan sınırına tel örgü çekmeye başladığı bildirildi.

RADİKAL – Mültecilere sert müdahalesiyle eleştirilerin hedefi olan Macaristan, Hırvatistan sınırına tel örgü çekmeye başladı. Macaristan Başbakanı Viktor Orban, sınıra yüzlerce asker ve polis konuşlandırıldığını duyurdu.

Reuters ’ın haberine göre,  41 kilometre uzunluğundaki tel örgünün Cuma gününün sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Konu hakkında konuşan Orban, “Sırbistan-Macaristan sınırındaki önlemleri aynen uygulamalıyız” dedi ve şu ana kadar 600 askerin tel örgü üzerinde çalıştığını belirtti. 500 askerin Cuma, 700 askerin de hafta sonu sınırda konuşlandırılacağı kaydedildi.

Af Örgütü: Macar polisi mülteci çocuğu kör etti

ORBAN: MACARİSTAN'A YÖNELİK SİLAHLI SALDIRI

Orban, Çarşamba günü meydana gelen mülteci akını ve polisin sert müdahalesi hakkında da açıklamalarda bulundu.  Orban, olayı Sırbistan topraklarından Macaristan ve Macar polisine yönelik “silahlı saldırı” olarak niteledi.

Macar polisinden mültecilere biber gazlı müdahale

Macaristan, Sırbistan sınırına 3 buçuk metrelik bir tel örgü örmüş ve sert göçmen politikaları çıkarmıştı. Bu durum gerekçesiyle mülteci akını bu hafta Hırvatistan ve Slovenya’ya yönelmişti. Macaristan polisi ise dün ülkenin güneyindeki Hırvatistan sınırından geçen yaklaşık 500 mültecinin gözaltına alındığını açıkladı. 

Hırvatistan sınır kapılarını kapattı

Macaristan, sığınmacı akınına karşı tel örgü çekecek