Macaristan: Hırvatistan yalan söyledi

Macaristan: Hırvatistan yalan söyledi
Macaristan: Hırvatistan yalan söyledi
Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Hırvatistan'ı 'Macaristan'ın egemenliğini ihlal etmek' ve 'yalancılıkla' suçladı.

RADİKAL – Mültecilerin Avrupa ’ya geçmek üzere sınırlarına akın etmesi üzerine Macaristan ve Hırvatistan arasında başlayan gerilim sürüyor. Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Hırvatistan’ı ‘Macaristan’ın egemenliğini ihlal etmek’ ve ‘yalancılıkla’ suçladı. Hırvatistan daha önce yaptığı açıklamada iki ülkenin mülteciler için bir koridor oluşturmaya karar verdiğini duyurmuştu, ancak bu açıklama Macaristan tarafından yalanlandı.

Reuters’ın haberine göre, Hırvatistan’ın, Macaristan ve Avrupa Birliği ’nin yüzüne karşı yalan söylediğini ifade eden Macar bakan, Hırvatistan’ın polis eşliğinde mültecileri bir trenle sınır ötesine göndermesini “egemenlik ihlali” olarak niteledi. Szijjarto, “Göçmenler için dürüstçe önlem almak yerine, Hırvatistan onları doğrudan Macaristan’a gönderdi. Bu nasıl Avrupa dayanışması?” dedi ve tel örgülerin “nerede gerekliyse” oraya çekilmesine hız verileceğinin altını çizdi. “Macaristan bir kez daha zor durumda bırakıldı” diyen Dışişleri Bakanı, “Avrupa Birliği’ni, Schengen bölgesinin sınırlarını ve Avrupa kurallarına uygun olarak Macaristan’ı savunacağız” ifadesini kullandı.

Belediye Başkanı'ndan mültecilere videolu tehdit

'AB'Yİ YÜZ ÜSTÜ BIRAKTI'

Macaristan hükümet sözcüsü Zoltan Kovacs, bugün yaptığı basın toplantısında Hırvatistan’ı, “Avrupa Birliği’nin sınırlarını savunmaya yasal taahhütünü ihlal etmekle” suçladı ve “Hırvatistan yalnızca Macaristan’ı değil, AB’yi de yüz üstü bıraktı ve onu bağlayan tüm yasal taahhütlerden vazgeçti” dedi.

Mülteci kalp krizi geçirdi, polis izledi, gazeteciler kalp masajı yaptı

'MACARİSTAN'I MÜLTECİLERİ KABUL ETMEYE ZORLUYORUZ'

Öte yandan, mülteci kriziyle ilgili açıklamalarda bulunan Hırvatistan Başbakanı Zoran Milanoviç, Macaristan'ı mültecileri kabul etmeye zorladıklarını söyledi. Milanoviç, “İnsanları oraya göndererek, onları mültecileri kabul etmeye zorluyoruz ve bunu yapmaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Macaristan, Hırvatistan sınırına tel örgü çekmeye başladı

'Hırvatistan mülteci yükünü artık kabul etmeyecek'

Af Örgütü: Macar polisi mülteci çocuğu kör etti