Macaristan, sığınmacı akınına karşı tel örgü çekecek

Macaristan, sığınmacı akınına karşı tel örgü çekecek
Macaristan, sığınmacı akınına karşı tel örgü çekecek
Sığınmacı trajedisine karşı Avrupa 'yek vücut!'... Macaristan, Sırbistan, Romanya sınırından sonra Hırvatistan da sınırına tel örgü çekme kararı aldı. Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Hırvatistan sınırının da bazı bölgelerinin tel örgüyle kapatılacağını söyledi.

RADİKAL- Macaristan Başbakanı Orban, Avusturya Die Presse gazetesine verdiği ropörtajda, Macar-Hırvat sınırındaki bazı bölgelere tel örgü çekileceğini, konu ile ilgili İçişleri Bakanı ile konuştuğunu ve planların hazırlandığını ifade etti. Başbakan Orban, sığınmacılarla mücadele konusunda gerçek gücü tel örgüden değil, ağırlaştırılan yasalardan aldıklarını belirtti.

3 METRE YÜKSEKLİKTE, 175 KİLOMETRE UZUNLUKTA

Macaristan hükümeti, 17 Haziran'da yasa dışı göçü engellemek için Sırbistan sınırını 3 metre yükseklikte, 175 kilometre uzunluğunda tel örgüyle kapatma kararı almış, diğer sınır paylaşımı olan ülkelerle de benzer bir tehlike gördüklerinde aynı uygulamaya gidebileceklerini duyurmuştu. Macaristan ayrıca, geçtiğimiz günlerde Sırbistan sınırından sonra Romanya sınırına da tel örgü çekeceğini açıkladı.


Macaristan-Sırbistan sınır kapısında Macaristan'ın kapıları açmasını bekleyen yüzlerce sığınmacı ile Macar polisi arasında arbede çıktı.

15 EYLÜL'DEN İTİBAREN 3 YILA KADAR HAPİS

Macaristan'da 15 Eylül itibarıyla yürürlüğe giren yeni yasal düzenlemelere göre, yasa dışı yollarla sınırı geçmeye çalışmak suç kabul edilecek. Suçlular 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanabilecek. Sınıra çekilen tel örgülere zarar vererek sınırı geçmenin cezası ise 5 yıl hapse kadar yükselebilecek.

(AA)