Macaristan'da bekletilen mülteciler Avusturya'ya doğru yürüyor

Macaristan'da bekletilen mülteciler Avusturya'ya doğru yürüyor
Macaristan'da bekletilen mülteciler Avusturya'ya doğru yürüyor
Mülteci sorunu Avrupa'da yeni insanlık dramlarına yol açmaya devam ediyor. Budapeşte'de tren istasyonunda bekletilen ve Avusturya'ya geçebilmek için yürüyerek yola koyulan yüzlerce sığınmacının hali ortaya ilginç görüntüler çıkardı.

RADİKAL- Macaristan’ın başkenti Budapeşte’deki Keleti istasyonunda bekletilen yüzlerce sığınmacı yürüyerek Avusturya’ya gitmeye başladı.

Yetkililerin Avusturya’ya giden trenlere binmesine izin vermediği Suriyeli ve Afgan mülteciler Budapeşte’deki Keleti istasyonundan ayrılmaya başladı. Reuters’ta yer alan habere göre, 500 kadar mülteci yürüyerek Avusturya’ya gitmeye çalışıyor. 

Budapeşte ile Viyana’yı birbirine bağlayan otoyolda polis barikatını aşarak yürüyen mülteciler ilginç görüntüler oluşturdu.Suriyeli ve Afgan mültecilerin yürüyüşü sırasında zaman zaman gergin anlar da yaşandı. 

MACAR HABER AJANSI: 1 PAKİSTANLI ÖLDÜ

Macaristan'ın Bicske kentindeki istasyonda trenyoluna inen göçmenler Avusturya yönüne doğru ilerliyor. Macar polisi, tren rayları üzerinde yaklaşık 15 kilometre yol alan yüzlerce göçmeni, Bicske'deki istasyona 11 kilometre uzaklıktaki ilk istasyonda durdurmadı.

Polisin, tren yolunda ilerleyen göçmenleri Avusturya sınırına yakın Györ istasyonunda durduracağı ifade ediliyor.
Diğer yandan, Macaristan Haber Ajansı, polise dayandırarak yaptığı haberde, trenden kaçış sırasında 51 yaşında bir Pakistanlının öldüğünü teyit etti.

Emniyetten yapılan açıklamada, olayların çıktığı istasyonun 800 metre ilerisinde yaralı bulunan Pakistanlı göçmenin ambulansta 50 dakika boyunca hayata döndürmeye çalışıldığı ancak tüm müdahalelere rağmen göçmenin hayatını kaybettiği belirtildi.

'POLİS MÜDAHALESİYLE YARALANDI'

Macar polisi, Pakistanlı göçmenin ölüm sebebinin yapılacak araştırma sonunda açıklanacağını bildirdi. Mülteciler, söz konusu göçmenin polis müdahalesi sonucu yaralandığını iddia etmişti.
Polis açıklamasında ayrıca, Bicske istasyonundaki yaklaşık 500 göçmene defalarca su ve gıda ihtiyaçlarının karşılanmasını teklif edildiği ancak göçmenlerin bu teklifi kabul etmeyerek raylara indiği ifade edildi.

Bu olaylardan sonra istasyonda bulunan yaklaşık 130 Macar gönüllü, göçmenlere yardım etmek üzere gruplar halinde Bicske'deki mülteci kampına gitti.

Budapeşte'de iki gün önce kaçak göçmenlere kapatılan Doğu İstasyonu'na girişlere dün sabah tekrar izin verilmiş,
istasyon önündeki polislerin çekilmesiyle binlerce göçmen istasyona akın etmişti. Macar Devlet Demiryolları da Batı Avrupa'ya tren seferlerinin süresiz durdurulduğunu açıklamıştı.

MACAR HÜKÜMETİ: SINIRA OTOBÜSLE GÖTÜRELİM

Macaristan hükümeti, Keleti (Doğu) istasyonunda bulunan ve M1 otobanında Avusturya'ya yaya olarak geçmeye çalışan kaçak göçmenleri sınıra otobüsle götürmeyi teklif etti.
Macaristan Devlet Bakanı Janos Lazar, parlamentoda düzenlediği olağanüstü basın toplantısında ülkede bulunan göçmenlerin durumuyla ilgili açıklamalar yaptı.

Göçmenleri, trafik ve insan hayatının tehlikeye atılmaması için hükümetle işbirliği yapmaya davet eden Bakan Lazar, "Keleti garına ve Avusturya'ya yaya olarak geçmek için bugün M1 otobanına çıkan göçmenlere Macaristan-Avusturya sınır geçiş noktası olan Hegyeshalom'a otobüslerle götürülmesi teklif edilecek" dedi.
Bakan, göçmenlerin otobüslerle sınıra götürülmelerinin otomatikman sınırı da geçebilecekleri anlamına gelmediğini kaydederek "Bu konuda Avusturya hükümetinin de onayı gerekli. Macaristan göçmenleri sisteme kaydetmeye devam edecek" ifadesini kullandı.

Lazar, göçmenlerin sınıra taşınması için 100 otobüs hazırlanacağını, bu konuda ilgili makamların İçişleri Bakanlığı ile birlikte gerekleri adımları atmaya başladığını dile getirdi.
Yaklaşık bin 200 göçmenin Avusturya sınırına doğru ilerlediği bilgisinin Avusturya hükümetine iletildiğini ifade eden Lazar, göçmenlerin otobüslerle Avusturya sınırına taşınması konusunda Avusturya hükümetinden cevap beklediklerini söyledi.

Göçmenlerin durumunun zorlaşmasının Almanya'nın çelişkili açıklamalarından kaynaklandığını ileri süren Lazar, Alman hükümetinin hukuki bakışının şimdi bile açık olmadığını belirtti.
Macaristan Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü de M1 otobanında bin 200 mültecinin, tren yollarında ise 300 kişinin Avusturya'ya yaya olarak ilerlediğini ayrıca Bicske tren istasyonunda kalan 300 kişinin ise polisin işbirliği teklifini kabul ederek mülteci kampına götürüldüğünü açıkladı.

150 BİNDEN FAZLA İLTİCA TALEBİ

Göçmenlik Bürosu Genel Müdür Yardımcısı Attila Kiss, yaptığı basın toplantısında cuma gününe kadar Macaristan'a iltica talebinde bulunan 150 bin 611 kişi olduğunu, kayıt işlemlerinin devam ettiğini açıkladı.
Emniyet Müdürlüğünün internet sitesinde yapılan açıklamada Macaristan-Sırbistan sınırındaki Röszke kasabasında bulunan mülteci kayıt merkezinden, kayıt işlemlerinin çok yavaş ilerlediğini iddia ederek firar eden 300 kişinin yakalanarak kayıt merkezine getirildiği açıklandı.

Budapeşte'de iki gün önce kaçak göçmenlere kapatılan Doğu İstasyonu'na girişlere dün sabah tekrar izin verilmiş, istasyon önündeki polislerin çekilmesiyle binlerce göçmen istasyona akın etmişti. Macar Devlet Demiryolları da Batı Avrupa'ya tren seferlerinin süresiz durdurulduğunu açıklamıştı.

(AA)