Macaristan'da evsizlere hapis yolu göründü

Macaristan'da evsizlere hapis yolu göründü
Macaristan'da evsizlere hapis yolu göründü
Macaristan'da parlamentodan geçen yasa, sokaklarda uyuyan evsizlere hapis ve para cezası verilmesinin önün açtı. AB ve ABD yasaya tepki gösterdi.

Macaristan'da, parlamento tartışmalı anayasa değişikliğini kabul etti. Yeni anayasaya, Başbakan Victor Orban'ın liderliğini yaptığı muhafazakar Fidesz Parti 'sinin yanı sıra Hristiyan Demokratlar ve 3 bağımsız milletvekili destek verdi. Ülkenin en büyük muhalefet partisi olan Sosyalistler ise anayasa değişikliğini boykot ederek oylamaya katılmadı.

EVSİZLERE HAPİS VEYA PARA CEZASI VERİLEBİLECEK
Değişiklikle anayasaya eklenen "Temel Yasa", yerel yetkililere kamuya açık yerlerde yaşayan ve sokaklarda uyuyan evsizleri cezaevine gönderme ya da para cezası verme yetkisi tanıyor.

Aile kavramının yeniden tanımlandığı anayasa değişikliğinde aile, "bir kadın ile bir erkek arasındaki evlilik" olarak niteleniyor. Anayasa değişikliği, cumhurbaşkanı ve mahkemenin anayasada yapılacak değişikleri yeniden gözden geçirme yetkisini de iptal ediyor.

Başkent Budapeşte'de sokaklara dökülen binlerce kişi, Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde toplanarak Cumhurbaşkanı Janos Ader'i anayasa değişikliğini veto etmesi çağrısında bulundu.

AB VE ABD 'DEN SERT TEPKİ
Hükümete çok fazla yetki verdiği için eleştirilen yeni anayasa, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa 'nın da tepkisini çekti.

Orban'ın iktidara geldikten sonra anayasada yaptığı değişiklikler, anayasa mahkemesinin yetkilerini birer birer elinden aldı.

Muhalefetteki Sosyalist Parti, Başbakan Orban'ın anayasa mahkemesi, öğrenciler, muhalefet partileri ve hükümete karşı çıkan herkesten intikam almaya çalıştığını ileri sürdü.