Macaristan'dan Barzani'ye tam destek

Macaristan'dan Barzani'ye tam destek
Macaristan'dan Barzani'ye tam destek
Macaristan Başbakanı Orban, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani'yi kabul etti

RADİKAL - Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani ile bir araya geldi. Başbakan Orban, Budapeşte'de temaslarda bulunan IKBY Başkanı Barzani ile yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda, bölgedeki istikrarın sadece orada yaşayanlar için değil aynı zamanda Avrupa için de önemli olduğunu belirten Orban, "Bölgedeki istikrar Batı için çok önemli. Bu istikrara katkı için biz de Macaristan olarak bölgeye asker yollama kararı aldık. Şu an komutanlarımız çeşitli çalışmalar için bölgedeler" dedi.

Orban, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da istikrarın sağlanması halinde son zamanlarda Avrupa'ya baskı oluşturan kaçak göçmen sorununun halledilebileceğini söyledi.

Viktor Orban, Macar-Kürt ilişkileri ile ilgili ise, "Macarlar Kürtlere her zaman saygı ve sempati beslemiştir. Geçen yıl Erbil'de konsolosluk açtık ve mutabakat zaptı imzaladık. Macaristan her zaman sünni ve Kürt toplulukların siyasi diyaloğa geçmesini destekliyor" diye konuştu.

Macar-Kürt ekonomik ilişkilerine de değinen Orban, şöyle devam etti: "Macar petrol şirketi (MOL) en zor ve riskli zamanlarda bile bölgeden ayrılmadı. Bugün iki millet arasındaki ortaklığın bayraktarlığını üstlenmiş durumda. Ayrıca Macar devlet bursuyla 30 Kürt genci Macaristan'da eğitim görüyor."

Mesud Barzani ise yaptığı açıklamada, "Macar askerlerinin bölgede görev yapacak olmaları önemli bir olay. Macar askerleri dostlarının arasında, güvende olacaklardır" ifadelerini kullandı. Büyük tehlike altındayken bile Macar petrol şirketinin (MOL) büyük kahramanlık göstererek bölgede kaldığına değinen Barzani, Macaristan ve Kuzey Irak'ın ortak çalışabileceği alanlar olduğunu da belirtti.


Barzani ayrıca, Kürt bölgesinin en acımasız terör örgütünün saldırısına uğradığını ve koalisyon güçlerinin yardımıyla DAEŞ'in omurgasını kırdıklarını ifade ederek, "Tehdit devam ediyor. Ancak yakın zamanda son darbenin vurulacağını umuyoruz" dedi.
AA