Mafyadan cenaze törenine 'figüran' toplama taktiği

Mafyadan cenaze törenine 'figüran' toplama taktiği
Mafyadan cenaze törenine 'figüran' toplama taktiği
İtalya'da 'Ndrangheta mafyasına bağlı bir klanın üyelerinden birinin cenaze törenine, kişi başı 10 euro karşılığında 'figüranlar' getirilmesi şaşkınlık yarattı.

RADİKAL - İtalya'da 'Ndrangheta mafyasının, bir üyesinin cenaze töreninin "kalabalık görünmesi" için para karşılığı "figüran" tuttuğu ve cenazeye gitmeyenleri "pataklamakla" tehdit ettiği ortaya çıktı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, İtalya'nın güneyindeki Calabria bölgesinde etkili olan, ülkenin en kanlı mafya örgütlenmelerinden 'Ndrangheta'ya yönelik bir soruşturmada yapılan telefon dinlemeleri basına yansıdı. Telefon kayıtlarının ortaya çıkardığı en ilgi çeken detaylardan biri de, mafya örgütünün gövde gösterisi olarak gördüğü cenaze törenlerine katılımı artırmak için başvurduğu yöntemler oldu.

Mafya liderinin cenaze töreni İtalya'yı karıştırdı

KATILIM 'ONUR MESELESİ'

Il Fatto Quotidiano gazetesinin haberine göre, 2012 yılında 'Ndrangheta'ya bağlı bir klanın üyelerinden birinin cenazesi törenine, kişi başı 10 euro (yaklaşık 32 TL)  karşılığında "figüranlar" getirildi. Telefon dinlemesine takılan klanın üyelerinden Nicola Tassone'nin, bu teklifi reddedenlerin "teker teker pataklanması" talimatı verdiği de ortaya çıktı.

Mafya yemini ilk kez görüntülendi

Il Fatto Quotidiano gazetesi, 'Ndrangheta örgütü için cenaze, düğün ve vaftiz gibi törenlere katılımın "onur meselesi" olduğunu yazdı ve "Bu törenlerde klanlar yalnızca mafyaya bağlı olduklarını göstermezler, aynı zamanda kendilerine saygı duyulduğunu da gösterirler. 'Ndrangheta bu temellere dayanır. Törenlerde ne kadar fazla insan olursa, ölüye ya da ailesine toplumda o kadar saygı gösterildiği anlamı çıkar" diye yazdı.

31 yıldır aranan mafya lideri yakalandı