Mahir Esad saldırıda ağır yaralandı

Mahir Esad saldırıda ağır yaralandı
Mahir Esad saldırıda ağır yaralandı
Şam'da Milli Güvenlik binasına yapılan saldırıda Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın kardeşi Mahir Esad'ın ayaklarını kaybettiği iddia edildi.

İSTANBUL – Suudi Arabistan'ın El-Vatan gazetesinde yayımlanan habere göre Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov geçen ay Şam’da Milli Güvenlik binasına yapılan saldırıda Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın kardeşi ve Cumhuriyet Muhafızları 4. Tümen Komutanı olan Mahir Esad’ın ayaklarını kaybettiğini ve yaşam savaşı verdiğini ileri sürdü.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ve Bugdanov'dan söz konusu haber hakkında bir yalanlama gelmedi.

MAHİR ESAD KİMDİR?
Mahir Esad, 8 Aralık 1967 tarihinde Hafız Esad'ın 4 oğlunun üçüncüsü olarak dünyaya geldi. Mahir Akademisi ve Şam Üniversitesi'nde makine mühendisliği okudu. Mezuniyetinin ardından Harp Akademisi'ne giren Esad, Akademi'deki eğitiminin ardından “mühendis yüzbaşı” rütbesiyle orduya katıldı.

Suriye'nin, Devlet Başkanı Beşar Esad'dan sonraki en güçlü ismi olarak kabul edilen Mahir Esad, Cumhuriyet Muhafızları ve Dördüncü Zırhlı Tümen komutanlığının yanı sıra Suriye'de faaliyet gösteren gizli polis ve istihbarat teşkilatlarının başındaki isim. (aa)