Mahkemenin kararı: Gayrimüslimler 'Allah' diyemez

Mahkemenin kararı: Gayrimüslimler 'Allah' diyemez
Mahkemenin kararı: Gayrimüslimler 'Allah' diyemez
Malezya'da temyiz mahkemesi, ülkede yaşayan gayrımüslimlerin tanrıyı anarken "Allah" sözcüğünü kullanamayacağına hükmetti. Kararın kendilerinde hayal kırıklığı yarattığını belirten Hristiyanlar, itiraz için bir üst mahkemeye gidecek.

Malezya'da temyiz mahkemesi, 2009 yılında alt bir mahkemenin aldığı kararı bozarak, gayrımüslimlerin "Allah" sözcüğünü kullanamayacağını belirtti.

Ntvmsnbc'nin haberine göre Malezya temyiz mahkemesi, gayrımüslimlerin "Allah" sözcüğünü kullanması "toplumsal karmaşa" yarattığı fikrinde..

Temyiz Mahkemesi Hakimi Muhammed Apandi, "Allah sözcüğü Hristiyanlık inancının temel unsurlarından biri değil. Bu sözcüğün gayrımüslümler tarafından kullanılması toplumda karmaşaya neden oluyor" dedi.

Malezya'da yaşayan Hristiyanlar ise, "Allah" kelimesini on yıllardır kullandıklarını belirterek, mahkemenin haklarını gasp ettiğini iddia etti.

HAYALKIRIKLIĞI VE UMUTSUZLUK YAŞIYORUZ

Katolik gazetesi "Herald" editörü Rahip Lawrence Andrew ise, temyiz mahkemesi kararından "hayal kırıklığı ve umutsuzluk" yaşadıklarını söyledi. Rahip Andrew, karara itiraz etmek için bir üst mahkemeye gideceklerini de belirtti.

Malezya'da hükümet , ülkede yayımlanan Katolik gazetesi "The Herald"ın Malay dilindeki baskısında Hristiyanların tanrısından "Allah" sözcüğüyle bahsedemeyeceğini açıklamasıyla başlamıştı.

Bunun üzerine Malezya'daki bir alt mahkeme 2009 yılında verdiği kararla, "Allah" sözcüğünü gayrimüslümlerin de kullanabileceğine hükmetmişti.

Mahkemenin verdiği karar, ülkede gerginliğe neden olmuş, camiler ve kiliseler saldırıya uğramıştı. Malezya hükümetinin söz konusu yasağı, "Müslümanların din değiştirmesini sağlama girişimlerini" ve "toplumda kafa karışıklığı oluşmasını" önlemek amacıyla getirdiği ifade ediliyor.


  ETİKETLER:

  Mahkeme

  ,

  Hükümet

  ,

  Katolik

  ,

  İddia

  ,

  rahip