'Mahkumlar cezaevine kira versin'

'Mahkumlar cezaevine kira versin'
'Mahkumlar cezaevine kira versin'
Hollanda'da pazartesi günü meclise sunulan bir yasa taslağı 'mahkumların cezaevi masraflarını karşılaması' tartışması yarattı.

Tasarıyı öneren Adalet Bakanı Yardımcısı Fred Teeven, cezaevinde geçirilen süre boyunca oluşacak masrafların bir kısmının hükümlüler tarafından ödenmesi gerektiğini izra tüm masrafların devlet ve toplum tarafından karşılanmasının doğru olmadığını savundu.

GÜNLÜK KİRA 16 EURO

Bakanlık kendi sundukları tasarının, benzer uygulamaların geçerli olduğu ülkelerdeki yasalarla paralellikler taşıdığına da dikkat çekti. Koalisyon hükümetini oluşturan partilerin bir süre öncesinde üzerinde uzlaştığı taslak yasalaşırsa, 2015’ten itibaren mahkumlar en fazla iki yıl süreyle günlük 16 avroluk bir ücret ödeyecek.

İNSAN HAKLARINA AYKIRI

Ancak Hollandalı Mahkum Hakları Örgütü (BWO), tasarıya karşı çıktı. BWO, ‘insan haklarına aykırı olduğunu’ savunduğu tasarının ‘suçu önlemeye yönelik bir fonksiyonu olmayacağına’ dikkat çekti. Örgüt ayrıca, 2 sene içerisinde ortaya çıkacak toplam 12 bin euro’luk masrafın da ‘mahkumları çok zor durumda bırakacağının’ altını çizdi.

Hollanda da ayrıca ‘gözaltındakilerin sorgu masraflarına katkıda bulunmasına’ daair benzer bir tasarıya dair de tartışma yaşanıyor. Her iki taslak da, aslında 12.100 hükümlü ve tutuklunun yer aldığı Hollanda Ceza İnfaz Sistemi’nin yaşadığı maddi sıkıntılar üzerine gündeme geldi. Tasarıların yasalaşması halinde hazineye 65 milyon euro bir kaynak yaratacağı tahmin ediliyor.