Mahmud Abbas'a öfke dinmiyor

Mahmud Abbas'a öfke dinmiyor
Mahmud Abbas'a öfke dinmiyor
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın İsrail Kanal 10 televizyonunda yayımlanan açıklamasına tepkiler devam ediyor.

KUDÜS - İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ofisinden yapılan ve İsrail devlet radyosunda yayımlanan açıklamada, “Abbas, 4 yıldır İsrail ile barış görüşmelerine başlamayı ve İsrail vatandaşlarının güvenliği için gerekli düzenlemelerin yapılması konusundaki tartışmaları reddediyor” ifadesine yer verildi.

İsrail ordu radyosunda konuşan Batı Şeria'daki Yerleşimciler Konseyi Başkanı Danny Dayan da Abbas'ın açıklamaları hakkında,”Görünen o ki Abbas sahip olmadığı bir şey hakkında geri adım atıyor. İsrail toprakları bizimdir ve bizim kalacaktır” dedi.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ise “cesurca” olarak nitelediği Abbas'ın barış görüşmelerinde kilit mesele olan Filistinli mülteciler konusundaki açıklamasını memnuniyetle karşıladığını belirterek, “Ebu Mazin, sözleri ve fiilleriyle İsrail'in barış yolunda gerçek bir ortağı olduğunu ispat ediyor. Şu an barış için gerçek bir ortağımız var” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Mahmud Abbas, İsrail televizyonunda katıldığı bir programda, sunucunun çocukluğunun geçtiği el-Celil'deki Safed'de yaşamayı isteyip istemediğine ilişkin sorusuna, “Doğduğum yer olan el-Celil'deki Safed'i görmek hakkım, ancak orada yaşamak değil” yanıtını vermişti. Abbas, programda, Filistin topraklarının 1967 sınırlarına göre belirlenmesi ve başkentinin de Doğu Kudüs olması gerektiğini ifade ederek, kendisini “Ramallah'ta yaşayan bir mülteci” olarak tasvir etmiş ve burada İsrail'e karşı 3.İntifadanın gerçekleşmesini beklemediğini belirterek, “Gazze ve Batı Şeria, Filistin'e, geri kalan topraklar ise İsrail'e aittir” demişti.

'TARİHTEKİ EN BÜYÜK HAİN'

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın açıklamaları, Filistinli farklı gruplardan tepki topladı. Gazze'de binlerce kişinin katıldığı protesto gösterilerinde, “Ülkemizi terk et”, “Tarihteki en büyük hain”, “Ben Filistinliyim, Abbas benim temsilcim olamaz” yazılı pankartlar taşındı ve Abbas'ın posterleri yakıldı.

Öte yandan Fetih Hareketi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Abbas'ın İsrail'in dönüş hakkını tanımadığı bir ortamda Safed'de yaşayamayacağını kastettiği belirtilerek, sözlerinin yanlış yorumlandığı ifade edildi. (aa)