Makdisi'den ilk 'görüntü'

Makdisi'den ilk 'görüntü'
Makdisi'den ilk 'görüntü'
Suriye rejiminin 'yüzüyken' Kasım 2012'de muhaliflerin safına geçtiği iddia edilen Dışişleri Bakanlığı eski sözcüsü Cihad Makdisi, sonunda 'görüntü' de verdi.

Makdisi’nin, Birleşik Arap Emirlikleri'ne bağlı Dubai'de görüntülendiği iddia edildi. El Arabiya’ya konuşan Suriyeli bir aktivist, Emaar Bulvarı’ndaki bir kafede arkadaşlarıyla birlikte oturduğu sırada Makdisi’nin fotoğrafını çektiğini öne sürdü. Aktivist, “Sanırım artık halk arasına karışmaya karar verdi” dedi. El Arabiya’nın, aktivistin açıklamasını doğrulamak için temasa geçtiği söz konusu kafenin yetkilileri ise bir açıklama yapmayı reddetti. Dolayısıyla fotoğraftaki kişinin Makdisi olup olmadığı bağımsız kaynaklarca doğrulanmış değil.

Son olarak Kasım 2012’de kamera karşısına çıkan Makdisi, geçen ay da Sky News Arabia’ya gönderdiği bir mektupla firarından sonra ilk kez ‘ses verip’ rejimden ayrılma gerekçelerini anlatmıştı: “Şiddet ve yıkıcı kutuplaşma yüzünden ülkemi terk ettim. İtidal ve diplomasiye yer yoktu. Ülkede kalmaya artık dayanamıyordum. Avrupa veya ABD ’ye gitmedim. Dürüst Suriyeli kardeşlerimle, ayrım gözetmeden insani krizdeki halkıma yardım ediyorum.” (RADİKAL/DIŞ HABERLER )