Makedon televizyonundan özür!

Makedon televizyonundan özür!
Makedon televizyonundan özür!
Makedon bir öğrencinin hafta sonu Yunan milliyetçileri tarafından dövülerek öldürüldüğüne ilişkin iddiaları gündeme taşıyan Makedonya devlet televizyonu, kamuoyundan özür diledi.

ÜSKÜP - Konuyu gündeme taşıyan Makedonya devlet televizyonu, haberi resmi kaynaklardan teyit etmeden verdiği için zor durumda kaldı. Devlet televizyonu haber müdürü Goran Petrevski, özel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada kamuoyundan özür diledi. Petrevski, "gerçekliği ve kaynaklar iyice kontrol edilmeden yayınlanan haberin kamuoyunda huzursuzluğa neden olduğunu" ifade ederek, gerekirse bulunduğu pozisyondan istifa etmeye hazır olduğunu dile getirdi.
Sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta kuzeni olarak belirttiği Aleksandar Samarciev'in Yunan ırkçı gruplar tarafından dövülerek öldürüldüğünü iddia eden Stilyan Samarciev ise can güvenliği olmadığı gerekçesiyle konu hakkında açıklama yapmak istemedi. 

Samarciev'in Yunanistan'da yaşadığı Ahlada Köyü'ne giden gazeteciler, iddiaların sahibi Stilyan Samarciev'e ulaşamazken, köy halkının da konuyla ilgili konuşmak istemediği belirtildi. 

Yunanistan'ın Selanik kentinde okuyan Makedonyalı Aleksander Samarciev'in Yunan milliyetçisi "Zlatna Zora" adlı radikal grubun üyeleri tarafından Makedonca olan soyadını değiştirmeyi kabul etmediği için dövülerek öldürüldüğü iddia edilmiş, Makedonya devlet televizyonunun konuyu gündeme getirmesinin ardından Üsküp'teki Yunanistan Büyükelçiliği çevresindeki güvenlik önlemleri artırılmıştı.