Makedonya'da çatışma: 22 ölü

Makedonya'da çatışma: 22 ölü
Makedonya'da çatışma: 22 ölü
Makedonya'nın Kumanova kasabasında polis güçleriyle silahlı bir grup arasında çıkan şiddetli çatışmada 8'i polis olmak üzere 22 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

RADİKAL - Makedonya İçişleri Bakanlığı sözcüsü İvo Koteski yaptığı basın toplantısında Kumanova'da yürütülen silahlı çatışmalar hakkında son bilgileri paylaştı. Makedonya Polisinin silahlı gruba karşı yürüttüğü operasyon sonucu 8 polisin hayatını kaybettiğini, 37 polisin yaralı olduğunu açıkladı.

"Diva Naselba" bölgesinde zor şartlar altında yürütülen operasyonda 14 kişinin ölü olarak ele geçirildiğini, silahlı grubun Kosova vatandaşı 5 kişilik lider kadrosunu tespit ettiklerini ve bunlardan 3 kişinin polis güçlerine teslim olduklarını söyledi.

İvo Koteski, şiddetli çatışmalardan sonra gizlendikleri yerlerden çıkarak 30'un üzerinde kişinin beyaz bayrak açarak teslim olduğunu da ifade etti. Bölgede evlerin aranmasına devam edildiğini söyleyen İvo Koteski, ölü sayısının artabileceğini de hatırlattı. Şimdiye kadar sivil vatandaşlardan hayatını kaybetmiş veya yaralanmış kişiler hakkında bilgiye ulaşmadıklarını da açıkladı.

Makedonya'da çatışma: 12 polis yaralı

MİLLİ GÜVENLİK KURULU'NU TOPLANTIYA ÇAĞIRDI

Makedonya hükümeti ölen polisler için 2 gün yas ilan ederken, Moskova ziyaretini yarıda kesen Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov olayların ciddiyetini göz önünde bulundurarak Milli Güvenlik Kurulunu toplantıya çağırdı.

Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski de düzenlediği basın toplantısında, olaylardan dolayı hayatının en zor 2 gününü yaşadığını ifade ederken operasyonun 28 saat sürdüğünü ve 8 bin kişinin ölümünün engellendiğini söyledi. Başbakan, polis güçlerinin, devlet ve kamu binalarına saldırı planladıkları 40'ın üzerinde silahlı bir grupla karşı karşıya geldiğini ifade etti.