Makyajsız Clinton!

Makyajsız Clinton!
Makyajsız Clinton!

Clinton, Cumartesi günü Bangladeş teki Dhaka kentinde konuşurken makyajsız ve gözlüklü olarak görüntülendi. (Fotoğraf: AP/ Pavel Rahman)

Hindistan'da makyaşsız şekilde basın açıklaması yapan ABD Dışişleri Bakanı Clinton, Amerika'ya bir kadın başkan gerektiğini belirtti.

Pazartesi günü Hindistan’da temaslarda bulunan Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ölmeden önce Amerika’da bir kadın başkan görmek istediğini söyledi. Bu başkanın kendisi olup olmayacağı sorusu üzerine ise, artık politikanın “cambaz ipinde yürümekten” sıkıldığını belirtti.

Hindistan’da kadınların bu denli güçlü olmasını öven Clinton, kadın politikacıların yıllar içinde artmasını önemli bir başarı olarak nitelendirdi. ABD ’de kadınların yükselmesinin önündeki engelleri ‘cam tavan’ simgesiyle eleştiren Clinton, “Bizde hala çok sert bir cam tavan var ve bu, başkanlık seviyesinde de kırılabilmiş değil” diye konuştu.

Sözlerine devam eden Clinton, 2016 dönemi için aday olmayı düşünmediğini belirtti. “Son 20 yıldır üst seviyedeki politikada aktifim. Bence artık bu ‘ip’ten inme vaktim geldi. Bir gün Hindistan’da sokaklar kapanmadan ve yüksek güvenlik önlemleri alınmadan da gezmek istiyorum.”

‘Herkes için zor, kadınlar için daha zor’
Clinton, ABD Başkanlığı’na giden yolun oldukça zorlu olduğunu, hele bir kadın için daha da zor olduğunu belirtti. “Başkanlık yarışına girdiğim için çok heyecanlıydım. Aldığım oylar beni onurlandırdı ve çok da mutlu etti. Ancak bizim sistemimizde yolunuzu bulmak, hem kadınlar hem de erkekler için çok zor. Ancak bu, özellikle kadınlar için zorlu bir şey. Hem para yarışına, hem de oy alma yarışına giriyorsunuz. Adaylar kampanyaları sırasında milyonlarca dolarlık bağış toplamak zorunda ve ben de kendi kampanyam için milyonlarca dolar para topladım. Ancak bana kalırsa, bu en üst seviyedeki ‘cam tavanı’ kırmak için uğraşmaya devam etmemiz gerekiyor.”

Clinton aday olmayacağını söylese de, kulislerde 2016 adaylığının uzak bir ihtimal olmadığı konuşuluyor. Nisan ayında Bill Clinton eşinin başkanlık yarışına girmesinden mutlu olacağını söylemiş, ancak bunun düşük bir ihtimal olduğunu da belirtmişti.

Başkan yardımcısı Joe Biden da, Pazar günü katıldığı bir toplantıda bu konuda bir şaka yapmış, “2016 için adaylığımı koyup koymayacağımı bilmiyorum. Hillary de bilmiyor. Belki 2016 için adaylığımızı beraber koyarız” demişti. (AP)