Maldivler'de seçimleri 'polis' durdurdu

Maldivler'de seçimleri 'polis' durdurdu
Maldivler'de seçimleri 'polis' durdurdu
Maldivler'de devlet başkanlığı seçimleri son dakikada polis tarafından durduruldu. Maldivler Bağımsız Seçim Komisyonu bugün yapılması planlanan devlet başkanlığı seçimleri için daha sonra yeni bir tarih açıklanacağını bildirdi.

Maldivler'de polis, "sürecin Yüksek Mahkeme 'nin şartlarına uymadığı" gerekçesiyle personelin seçim malzemelerini komisyon binasından çıkarmasına engel oldu.

Maldivler Bağımsız Seçim Komisyonu bugün yapılması planlanan devlet başkanlığı seçimleri için daha sonra yeni bir tarih açıklanacağını bildirdi.

Yüksek Mahkeme, Eylül ayında yapılan seçimin sonuçlarını usulsüzlük iddiaları üzerine geçersiz ilan etmiş ve seçimlerin 20 Ekim'e kadar yinelenmesine, gerektiği takdirde ikinci turun da 4 Kasım'da yapılmasına karar vermişti.

Üç adaydan ikisi usulsüzlük iddialarının ardından seçmen listelerinin kontrolü için yeterli zaman bulunmadığı gerekçesiyle listeyi onaylamamış, ancak Bağımsız Seçim Komisyonu buna rağmen seçimin yapılacağını duyurmuştu.


USULSÜZLÜK İDDİALARI

Maldivler'de 30 yıllık baskı rejiminin ardından 2008'de yapılan ilk demokratik seçimlerde Muhammed Naşid devlet başkanlığına seçilmiş, ancak Naşid geçen yıl yoğun protestoların ve bazı polis memurlarının ayaklanmasının ardından istifa etmişti.

Naşid, Eylül ayında yapılan devlet başkanlığı seçiminde de oyların yüzde 45'ini almıştı. Ancak 5623 oyun aslında var olmayan veya hayatını kaybetmiş kişilere ait olduğu yönündeki iddiaların ardından Yüksek Mahkeme'nin devreye girmesiyle süreçte başa dönülmüştü.

Maldivler'de Devlet Başkanı Muhammed Vahid Hasan'ın görev süresinin tamamlanacağı 11 Kasım'a dek yerine yeni bir ismin belirlenmesi gerekiyor.


Deutsche Welle Türkçe / Reuters / AP