Malezya Havayolları'nda bir skandal daha

Malezya Havayolları'nda bir skandal daha
Malezya Havayolları'nda bir skandal daha
Malezya Havayolları'nda çalışan bir pilot, uçağın yanlış yöne gittiğini sekiz dakika sonra fark etti.

RADİKAL – Malezya Havayolları’nda görevli ismi açıklanmayan bir pilotun, 25 Aralık'ta, Noel günü kalkıştan sekiz dakika sonra yanlış yöne gittiğini fark ettiği ve hava trafik kontrolüne bu durumun sebebini sorduğu ortaya çıktı. Havayolları'nın uçağı sıra dışı bir rotaya yönlendirmesi şaşkınlık yarattı.

AFP'nin haberine göre, MH132 sefer sayılı uçağın pilotu, yetkililere Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'a gitmek için kuzeye yönelmesi gereken uçağın, güneye yönlendirilme sebebini sordu. Yeni Zelanda’daki Auckland Havalimanı’ndan havalanan uçağın Kuala Lumpur’a gitmek için Tasman Denizi üzerinde yönünü değiştirdiği belirtildi. 

Malezya Havayolları sözcüsü AFP'ye yaptığı açıklamada, her iki uçuş planının da havayolu çıkışlı olduğunu ifade ederken, aralarında farkılık oluşma nedenlerinin incelendiğini söyledi. Sözcü, "Uçuş mürettebatı ve yolcuların güvenliği hiçbir zaman tehlikeye atılmadı" ifadesini kullandı.

MH17 raporu: Uçağı Rus yapımı Buk füzesi vurdu

Telegraph'ın haberine göre, bölgedeki hava seyri hizmet sağlayıcısı Airways’ten yapılan açıklamada olayın incelemesinin sürdüğü aktarılırken, firmanın Malezya Havayolları’yla “yakın çalışma” içinde olduğu ifade edildi. Yeni Zelanda havacılık uzmanı Peter Clark’a göre, pilotlar, “kötü havayı atlatmak amacıyla” Avustralya’nın güneyinden uçmayı tercih edebiliyor.

Uçak kaybolursa diye fotoğrafını paylaşmıştı

Mart’ta Malezya Havayolları’na ait MH370 sefer sayılı uçak Kuala Lumpur-Pekin seferini yaparken kaybolmuştu. Temmuz’da ise yine aynı şirkete ait MH17 sefer sayılı uçak Ukrayna’nın doğusunda düşürülmüştü.

Almaz-Antey'in MH17 raporu: Uçak Kiev güçlerinin kontrolündeki bölgeden vuruldu

O parçaların Malezya Havayolları uçağına ait olduğu kesinleşti