Mali'de otel baskını!

Mali'de otel baskını!
Mali'de otel baskını!
Mali'nin başkenti Bamako'da silahlı saldırganlar, lüks bir oteldeki 170 kişiyi rehin aldı. DHA'nın haberine göre, rehineler arasındaki yedi THY personelinin tamamı kurtarıldı. En az 27 kişinin öldüğü otele giren Mali özel harekat güçlerinin düzenlediği operasyon sona erdi. Eylemi El Kaide bağlantılı El Murabitun üstlendi. Mali'de Ağustos ayındaki benzer bir saldırıyı da aynı örgüt gerçekleştirmişti.

RADİKAL -  Silahlı kişiler Mali'nin başkenti Bamako'da bir otele girerek yüzün üzerinde kişiyi rehin aldı. Mali Güvenlik Bakanlığı, akşam üstü düzenlenen operasyonla silahlı saldırganların elinde rehine kalmadığını açıkladı. BM Barış Gücü otelde 27 kişinin cesedine ulaşıldığını açıkladı. Saldırganlardan ikisi öldürüldü.

Radisson Blu yöneticisi otelde 170 kişinin rehin alındığını belirtirken, silahlı saldırgan sayısının 10 olduğu iddia edildi. Mali özel kuvvetleri, ABD ve Fransız özel kuvvetleriyle rehineleri kurtarmak için operasyon düzenledi. Mali Güvenlik Bakanı, Bamako'daki Radisson Oteli'nde şu anda rehine kalmadığını söyledi. Teröristlerden 2'sinin öldürüldüğü bilgisine ulaşıldı.

EL KAİDE BAĞLANTILI ÖRGÜT ÜSTLENDİ

Saldırıyı terör örgütü El Kaide bağlantılı El Murabitun örgüt üstlendi. Twitter'dan yapılan açıklamada, saldırının El Murabitun militanları tarafından gerçekleştirildiği iddia edildi. Mali'nin kuzeyinde etkili olan El Murabitun örgütü Tuareg ve Arap militanlardan oluşuyor.  

ABD VE FRANSIZ ÖZEL KUVVETLERİ 

Amerikan CNN televizyonu, ABD Özel kuvvetlerinin de oteldeki rehinelerin kurtarılması çalışmalarına katıldığını duyurdu. ABD'nin Mali'de özel kuvvetleri olduğu biliniyor. Oteldeki kurtarma operasyonuna Fransız özel kuvvetleri de katılıyor. Fransa özel bir birliği de, Mali'ye gönderdiğini açıkladı. 

OTEL'DEN AÇIKLAMA: 136 MÜŞTERİ VE ÇALIŞANIMIZ İÇERDE 

Radisson Blu otelinden yapılan son açıklamada, hala 136 müşteri ve çalışanın rehin tutulduğu açıklandı. Otelin internet sitesinden yapılan açıklamada, 124 müşteri ile 12 çalışanın hala otelde olduğu ifade edildi.

Açıklama, "Müşterilerimiz ve çalışanlarımızın güvenliği için derin endişe duyuyoruz. Güvenlik görevlileriyle iletişim halindeyiz. Bize bilgi verildikçe, sizinle paylaşmaya devam edeceğiz" denildi.

ÖLÜ SAYISI 18'E ÇIKTI  

Malili yetkililer şu ana kadar 30 rehinenin kurtarıldığını açıklarken, yerel televizyonlar 80 kişinin serbest kaldığını ileri sürmüştü. Lüks oteldeki rehine olayında ölü sayısı 18'e çıktı. Yaşamını yitirenlerden 2'sinin güvenlik görevlisi olduğu açıklandı.  

"KUR'AN OKUYABİLENLER SERBEST BIRAKILDI"

Malili bir yetkili, silahlı saldırganları oteldeki rehinelere Kur'an-ı Kerim'den bölümler okuttuğu, Kuran okuyanların serbest bırakıldığı iddia edildi.

DEVLET BAŞKANI ÜLKESİNE DÖNÜYOR

Otel baskını sonrası Mali Devlet Başkanı İbrahim Boubacar Keita, Çad'daki resmi ziyaretini yarıda kesti ve ülkesine dönüyor. 

 FRANSA: REHİNELER İÇİN  ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da, Mali'deki otel baskınıyla ilgili açıklama yaptı. Hollande, "Rehineler için elimizden geleni yapıyoruz" dedi. 2013 yılında Mali'ye operasyon düzenleyen Fransa'nın bu ülkede çok sayıda askeri bulunuyor.

HANGİ ÜLKELERİN VATANDAŞLARI VAR?

Fransız hava yolu şirketi Air France'ın da odelde 12 personeli bulunuyordu. Personelin otelden çıkarıldığı ve sağlık durumlarının iyi olduğu açıklandı. Otelde 20 Hintli ve 10 Çin vatandaşının olduğu da iddialar arasında. Otelde bulunan 6 Amerikan ve 2 Alman vatandaşı kurtarıldı.  

"140 MÜŞTERİ VE 30 ÇALIŞANIMIZ REHİN"

The Radisson Blu otellerinin bağlı olduğu The Rezidor Otel Grubu yöneticisi, "Bamako'daki otelimizde bugün bir rehine olayı yaşanıyor. Aldığımız ilk bilgilere göre, iki saldırgan 140 müşteri ve 30 çalışanımızı rehin tutuyor" demişti.

ÇATIŞMA 7'NCİ KATTA

ABD'li bir şirkete ait olan Radisson Blu Otel'in 7'inci katında çatışma yaşandığı belirtildi. 190 odalı otele saldırganlar otomatik silahlarla saldırdı.

Mali'deki ABD Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, otelde kalan ABD vatandaşlarının aileleriyle bağlantı kurmaları istendi.

ABD vatandaşlarından bulundukları yerde kalmaları ve kendilerini koruma altına almaları da istendi.

Mali'nin Sevare kasabasında geçtiğimiz ağustos ayında silahlı kişiler bir oteli basarak 13 kişiyi öldürmüşlerdi. Hayatını kaybedenler arasında BM çalışanları da vardı.

ABD ELÇİLİĞİ: PERSONEL SIĞINACAK BİR YER BULSUN

ABD Bamako Büyükelçiliği Twitter üzerinden, "Elçilik, Radisson Otel'de aktif bir saldırgan olduğunun farkında. Elçilik personeli sığınacak bir yer bulsun. Tüm ABD vatandaşları sığınacak bir yer bulsun. ABD vatandaşlarının aileleriyle irtibat kurmasını tavsiye ediyoruz" mesajlarını paylaştı.

AĞUSTOS AYINDA DA SALDIRMIŞLARDI

Mali'de Ağustos ayında da Sevare kasabasındaki bir oteldeki 24 saatlik kuşatma ve rehin alma krizinde dört asker ve beş BM çalışanı hayatını kaybederken, dört saldırgan öldürülmüştü. 7 Mart 2015 tarihinde Bamako’da yapılan bir saldırı sonucu biri Fransız biri Belçikalı olmak üzere beş kişi hayatını kaybetmişti.

FRANSA OPERASYON YAPTI, BM BARIŞ GÜCÜ GÖNDERDİ

Mali'de İslamcı grup Ensar-ud Din hareketi ülkedeki yönetimi ele geçirmek üzere başkent Bamako'ya yürümüştü. Mali'de günlerce yaşanan çatışmalar sonrası Fransa bu ülkede askeri operasyonlar düzenlemiş ve 2013 yılında BM Barış Gücü askerleri bu ülkeye gönderilmişti.

THY UÇAK GÖNDERDİ 

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda hazır tutulan Türk Hava Yolları (THY) uçağı Saat 19.20'de Mali'ye uçtu. Boeing 737-900 tipi TC-JYD kuyruk tescilli uçak kurtulan THY personelini İstanbul'a getirecek.

THY'den yapılan son bilgilendirmede ise şöyle denildi: "Bamako'da gerçekleşen olayda otelde bulunan 7 Türk Hava Yolları personelinin tamamı kurtulmuştur. Arkadaşlarımızın Türkiye'ye getirilmesi için gerekli tüm hazırlıklar yapılmış olup, kendilerini memlekete getirmek üzere bir uçağımız İstanbul'dan saat 19:00 (lokal saat) itibarı ile yola çıkacaktır. Olayın duyulduğu ilk andan itibaren oluşturulan kriz masası aracılığıyla, gerek Dışişleri Bakanlığımızın, gerek ilgili Büyükelçiliğimizin destekleriyle süreç yakından takip edilmiş ve gereken çalışmalar yapılmıştır. Türk Hava Yolları olarak, ailemizin olayı yaşayan 7 üyesine geçmiş olsun dileklerimizi iletirken, bu süreçte destek olan tüm ilgililere çabalarından ötürü teşekkür ediyoruz."

BAŞBAKAN'DAN GEÇMİŞ OLSUN TELEFONU

Başbakan Davutoğlu, Mali'de silahlı otel baskını sırasında rehin alınan 7 THY personelini arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti.

Mali'de silahlı otel baskını sırasında rehin alınan Türk Hava Yolları'nın (THY) 7 personeli kurtuldu.

Personelleri almak için Atatürk Havalimanı'ndan Bamako'ya özel uçak gönderilecek. Başbakan Ahmet Davutoğlu da kurtarılan THY personelini arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti.