Maliki füzelerine kavuştu

Maliki füzelerine kavuştu
Maliki füzelerine kavuştu
Irak Başbakanı Maliki'nin Kaide'ye karşı havadan mücadele için ABD'den istediği füze ve helikopterler Bağdat'a ulaştı. Sırada insansız hava uçakları ve F-16'lar var.

Amerikan işgalinin sona erdiği 2011’den bu yana şiddetin dinmediği ve sadece bu yıl 8 bini aşkın insanın saldırılara kurban gittiği Irak, Kaide ile mücadele için uzun zamandır Washington’dan beklediği silahlara kavuştu. New York Times’ın haberine göre ABD , 75 adet Hellfire füzesi, sensörlerle donatılmış üç adet Aerostat zeplin ve 3 keşif helikopterini Bağdat’a teslim etti. Marta kadar 10 adet ScanEagle tipi insansız keşif uçağı, 2014 sonuna kadar da 48 Raven insansız keşif uçağı gönderilecek. Operasyonel hava kuvveti kalmayan Irak’a ilk F-16 uçağının da 2014 yılında teslim edilmesi planlanıyor. Militanların üslerine yönelik keşif yapıp füzelerle hedeflerin vurulması seçeneğini sunan bu askeri paketin Kaide’ye karşı ne kadar etkili olacağı konusunda uzmanlar şüpheli. Irak’ın güvenlik sorunları konusunda uzman olan Michael Knights, “ScanEagle vermek önemli. Fakat bu bir fark yaratacak mı? Menzilleri küçük” değerlendirmesini yaptı.

ABD’den istihbarat desteği

Irak Başbakanı Nuri Maliki uzun zamandır beklediği silah satışını en son kasımda Washington ziyareti sırasında ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesinde tekrar gündeme getirmişti. İran’la yakın ilişkileri nedeniyle Amerikan silahlarının Irak’a verilmesi konusunda tereddütler vardı.
Daha önce ABD’nin Yemen ve Pakistan’da yaptığı gibi Irak’ta da insansız uçaklarla (drone) Kaide’ye karşı operasyonlar düzenlemesi seçeneği gündeme gelmiş ancak Maliki’nin buna sıcak bakmadığı belirtilmişti. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Bernadette Meehan da Irak’tan insansız uçak operasyonuna dair talep gelmediğini, kendilerinin de buna yönelik bir planları olmadığını kaydetti. Amerikan istihbarat kaynakları ise Irak’taki Kaide ağının haritasının çıkarıldığını ve bilgilerin Iraklı yetkililerle paylaşıldığını belirtti.