Maliki, Kürt yönetiminin Bağdat ofisini kapattı

Maliki, Kürt yönetiminin Bağdat ofisini kapattı
Maliki, Kürt yönetiminin Bağdat ofisini kapattı
Irak'ta, merkezi Bağdat Hükümeti ile Bölgesel Kürt yönetimi arasındaki kriz derinleşiyor

Ferit ASLAN 

Kürt internet sitelerinde çıkan haberlere göre, son olarak Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin talimatıyla 2006 yılından beri Bağdat’ta merkezi hükümet ile Kürt yönetimi arasında koordinasyon görevi gören Kürt yönetiminin Bağdat’taki ofisi kapatıldı. Kürt yönetiminin Bakanlar Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, ofis kapatma işleminin anayasa ve yasalara aykırı olduğu savunularak, merkezi yönetimden kararı geri alması istendi.

Irak’ta Kürt bölgesel yönetimi ile merkezi Irak yönetimi arasında petrol, tartışmalı bölgeler, Peşmerge’nin durumu ve silahlandırılması konusundaki anlaşmazlıklar sürüyor. Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani tarafından ’Diktatör’ olarak suçlanan Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin talimatı ile Kürt yönetiminin Bağdat ofisi kapatıldı. Merkezi Irak Hükümeti Bakanlar Kurulu, resmi belgelerinin bulunmadığı gerekçesiyle 24 Temmuz 2006 yılından beri faaliyet yürüten ofisin kapatılması kararını Kürt yönetimine iletti. Kürt yönetimi ise kararın skandal olduğunu, söz konusu ofisin Irak Hükümeti Bakanlar Kurulu kararı ile açıldığını ve bu karara itiraz edeceklerini açıkladı.

’KARAR GERİ ALINSIN’
Kürt Yönetimi Bakanlar Kurulu tarafından yapılan açıklamada, söz konusu ofisin 2006 yılından beri faaliyet yürüttüğü ve resmi bir ofis olduğu ifade edilerek, kapatma kararının anayasa ve yasalara aykırı olduğu ve bu nedenle geri alınması istendi. Irak Parlamentosundaki Kürdistani Fraksiyonlar İttifakı Başkan yardımcısı Muhsin Seydun ise Irak hükümetinin bu kararının Irak anayasasına aykırı olduğunu ifade ederek, "Çünkü Kürdistan Bölge Hükümeti temsilciliği Bağdat’ta yeni açılmış bir temsilcilik değil, 6 yıl önce açıldı ve bu temsilcilik Irak hükümeti ile Kürdistan bölge hükümeti arasında koordinasyon görevini yürütüyor" dedi.(dha)