Maliki: Kürtlerin talebi anayasaya aykırı

Maliki: Kürtlerin talebi anayasaya aykırı
Maliki: Kürtlerin talebi anayasaya aykırı
Irak Başbakanı Nuri El Maliki, El Irakiye televizyonuna verdiği özel röportajda Kürtler'in kendi kaderlerini belirleme talebinin anayasaya aykırı olduğunu söyledi.

Ahmet Haşim MUHTAROĞLU

IRAK - Gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Nuri El Maliki , Ulusal Toplantı’nın düzenlenmesinin bir gereklilik durumuna geldiğini; aksi halde erken seçim talep edeceğini söyledi.

Kulislerde yer alan problemlerin basında yer alan problemlerden çok daha fazla olduğunu kaydeden Başbakan, bazılarının, Ulusal Toplantı’nın düzenlenmesini istemediğini savundu.

Mecbur kalmaması durumunda üçüncü kez başbakan olmayı düşünmediğini söyleyen Maliki, Gizli anlaşmalar yapsaydım bu tür suçlamalarla karşı karşıya kalmazdım dedi.

Siyasi ortaklarını Ulusal Toplantı’yı reddederek anayasayı yok etmekle suçlayan Maliki, Kürt Bölgesi ile ilgili açıklamalarda da bulundu. Merkezi Hükümetin Kürt Bölgesi’ndeki sınır ve havaalanlarında kontrolünün bulunmadığını ifade eden Başbakan Maliki, "Kürtler’in kendi kaderlerini belirleme taleplerinin anayasaya aykırı olduğunu belirtti. Maliki, Kürtler anayasayı oyladıkları zaman kaderlerini de belirlediler" dedi.


  ETİKETLER:

  Seçim

  ,

  Irak

  ,

  Nuri El Maliki

  ,

  zaman

  ,

  siyasi

  ,

  Karşı