Maliki meydan okudu

Maliki meydan okudu
Maliki meydan okudu
Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, 'Irak Milli Meclisi'nin durumu düzeltilmeden mecliste sorgulanmasının ağır bedelleri olacağını' söyledi.

BAĞDAT - Maliki, Ulusal İttifak Başkanı İbrahim Caferi'yle düzenlediği basın toplantısında, "Irak Milli Meclisi'nin durumu düzelmeden kendisinin mecliste sorgulanmayacağını ve güvenoyunun çekilmeyeceğini, buna rağmen atılacak adımın ülkeye bedelinin ağır olacağını" söyledi.

Ülkenin birçok yerinde anayasanın çiğnendiğini ve meclisin bu duruma sessiz kaldığını söyleyen Başbakan Maliki, "İster petrol , ister sınır, ister dış ilişkiler konusunda olsun, Irak'ın birçok yerinde anayasa çiğnenirken meclis nerede? Sadece anayasaya aykırılık değil, apaçık anayasa çiğneniyor. Bunlar yapılırken amaç hükümetin işini engellemektir. Bazı milletvekilleri terör davalarıyla ilgili olmakla ve sahtekarlıkla suçlanıyor. Meclis durumunu düzeltemiyor ve kendini bu tür şahıslardan temizleyemiyor" dedi.

Ülkenin içinde bulunduğu siyasi krizin aşılması için önlerinde sadece 2 seçenek olduğunu ifade eden Maliki, birinci seneğin tüm sorunları diyalog yoluyla ele almak olduğunu, ikinci seçeneğin ise erken seçime gitmek olduğunu belirtti.

Maliki, "Sesi en fazla çıkan şahıs, anayasayı en çok çiğneyendir" ifadesini kullanarak Irak Milli Meclis Başkanı Usame en-Nuceyfi'ye göndermede bulundu. Maliki, "Beni meclise çağırarak, beni sorgulamaya ya da başka bir davayı öne sürmeye çalışan kişi, ilk önce yasamadaki durumunu düzeltsin. Parlamentonun içindeki aykırılıklara karşı dursun" diye konuştu.

Irak Milli Meclisi Başkanı Nuceyfi, 21 Haziran'da yaptığı açıklamada, Başbakan Maliki'nin düşürülmesi için başlatılan girişimin sürdüğünü, 2-3 gün içinde mecliste bir oturum yapılarak hakkındaki iddialara yanıt vermesi için Başbakan'ın buraya çağrılacağını, ardından da güvenoylaması yapılacağını açıklamıştı.


  ETİKETLER:

  Irak

  ,

  Anayasa

  ,

  petrol

  ,

  Bağdat

  ,

  siyasi

  ,

  ittifak

  ,

  Karşı