Maliki: Ordu baskı aracı olamaz

Maliki: Ordu baskı aracı olamaz
Maliki: Ordu baskı aracı olamaz
Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, Irak Ordusu'nun 92'inci kuruluş yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen kutlamada yaptığı konuşmada "Ordu ne dışarıda ne de içeride baskı aracı olamaz" dedi.

Maliki, Saddam Hüseyin döneminde olduğu gibi ordunun baskı unsuru olmasının mümkün olmadığını dile getirdi.

Irak ordusunun bugün kendine güvendiğini kaydeden Maliki, “Ordu her türlü donanımıyla ülkenin egemenliğine yapılacak saldırılara karşı caydırıcı bir rol üstlenmelidir. Biz de şu an orduyu daha ileri bir seviyeye taşıyarak bunu yapmaya çalışıyoruz” ifadesine yer verdi.

Irak ordusunun teçhizatı için bütçeden belirli bir miktar pay ayırmaya kalktıklarında muhalif seslerin yükseldiğini belirten Maliki, silahlı kuvvetlerin ve onun teçhizatının siyasi rekabetten uzak tutulması gerektiğine işaret etti.

MALİKİ'YE DESTEK GÖSTERİSİ DÜZENLENDİ 

Irak'ın başkenti Bağdat'ta Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'ye destek gösterisi düzenlendi.

Bağdat'ın doğusunda bulunan ve çoğunluğu Şii olan Sadr semtinde düzenlenen gösteride Maliki'nin izlediği politikalar desteklendi. Sadr semtinde Dava Partisi'nin sorumlusu Muhsin el-Musevi, göstericilere hitaben yaptığı konuşmada, Başbakan Nuri el-Maliki'nin yanında olduklarını, halkı hedef alan teröristleri caydıran terörle mücadele kanununun 4. maddesinin kaldırılmasından yana olmadıklarını ve ülkenin birlik ve bütünlüğünden yana olduklarını söyledi.

Gösteriye katılan kadınlar, "Teröre verdiğimiz kurbanların tekrar hayata döndürülmesi şartıyla terörle mücadele kanununun 4. maddesi kaldırılabilir" sloganını attı.

Bu arada, gösteride üzerinde, "Iraklı aşiretler, seçilmiş hükümetin en güçlü destekçisi", "Mezhepçiliğe, etnik ayrımcılığa hayır, bütünleşmiş halka evet", "Terörle mücadele kanunun 4. maddesini kaldırmak, teröre kurban gidenlerin kanının boşa akması demektir" ifadelerinin bulunduğu döviz ve afişler taşındı.

Maliki'nin resimlerinin taşındığı ve yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı gösteri olaysız bir şekilde sona erdi. (AA)