Maliki şeytanın bacağını kırdı

Maliki şeytanın bacağını kırdı
Maliki şeytanın bacağını kırdı
Irak lideri, 3 yıl sonra Erbil'e gidip Barzani ile bakanlar kurulu toplantısı yaptı. 'Sihirli değneğimiz yok ama bu başlangıç' mesajı verildi.

Irak’ta merkezi hükümet ile Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ni (KBY) yer yer çatışmanın eşiğine getiren sorunların çözümü için Başbakan Nuri Maliki’den kritik bir adım geldi. Maliki koalisyon hükümetinin kurulmasına imkân veren yetki paylaşım anlaşmasının sağlandığı 2010’daki ziyaretten sonra ilk kez Erbil’e gidip burada bakanlar kurulu toplantısı yaptı. Askeri uçakla Erbil’e inen Maliki’yi KBY Başkanı Mesut Barzani ve KBY Başbakanı Neçirvan Barzani karşıladı. Havalimanındaki karşılaşmada her iki tarafın kabine üyeleri hazır bulundu. Maliki, uzun bir aradan sonra ilk kez Erbil’e gelmiş oldu. Daha önce merkezi hükümetle bölgesel yönetim arasındaki gerginlik nedeniyle birbirlerine karşı sert açıklamalarda bulunan Maliki ve Barzani’nin aradaki buzları eritmeye çalışması dikkati çekti. Karşılamada hem merkezi hükümet hem yerel hükümetin bakanları hazır bulundu. 

Hava olumlu ama sonuç yok 

Bakanlar kurulundan önce danışmanların katılımıyla yapılan toplantıda Kerkük gibi sorunlu bölgelerin statüsü, petrol yasası, ‘Enfal Hareketi’nde öldürülenler için tazminat ödenmesi gibi sorunlar ele alındı. Maliki ardından Saad Abdullah Konferans Salonu’nda kabine toplantısına başkanlık etti. Erbil ziyareti gerilimin düşürülmesi ve diyalog sürecinin devam etmesi için önemli bir adım olarak görülse de toplantıdan sorunların çözümü konusunda ciddi bir sonuç çıkacağı beklentisi yoktu. Toplantının ardından Maliki “Elimizde sorunları bir çırpıda çözecek sihirli bir formül yok. Ama bu bir adım ve sorunları çözme yönünde ciddi bir irade var” mesajı verdi. Barzani de ‘önemli’ diye nitelediği ziyaretin sorunların çözümü için bir başlangıç olduğunu vurguladı. Barzani geçen hafta eğer bu kez sorunlar diyalogla çözülmezse Bağdat’la başka bir tür ilişki oluşturacaklarını belirterek bağımsızlık sinyali vermişti. Maliki bakanlar kurulunu Bağdat dışında daha önce Şubat 2012’de Basra’da toplamıştı. Maliki’nin sözcüsü Ali Musavi, bir sonraki kabine toplantısının aralıktan beri Sünnilerin isyanına sahne olan Ambar’da yapılacağını açıkladı.