Maliki'ye 15 gün süre verildi

Maliki'ye 15 gün süre verildi
Maliki'ye 15 gün süre verildi
Irak Bölgesel Kürt yönetiminin merkezi Erbil'de geçen cumartesi günü Arap ve Kürt siyasi liderlerinin katıldığı toplantıda, Şii lider Mukteda Es Sadr'ın isteği üzerine Irak Başbakanı Nuri El Maliki'ye son bir şans daha verilmesi kararlaştırıldı.

Felat BOZARSLAN

DİYARBAKIR - Maliki'ye verilen ültimatomda, 15 gün içerisinde yetkilerini paylaşan anlaşmaya uyması istendi. Irak'taki kilit konumdaki siyasi liderler, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'ye karşı geçen Cumartesi günü Irak Bölgesel Kürt yönetiminin başkenti Erbil'de bir araya geldi. Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Kürt Bölgesi Başkanı Mesut Barzani, Şii lider Mukteda Es Sadr, Irak parlementosu sözcüsü Usama Nuceyfi ve eski Başbakan İyad Allawi'nin katıldığı toplantıda, Başbakan Nuri El Maliki'ye 15 gün içinde yetkilerini paylaşan anlaşmaya uyması için son bir şans verilmesi kararı alındı.

KARARI, ABD VE İRAN'IN DA DESTEKLEDİĞİ İDDİASI
Kuzey Irak'ta yayınlanan 'Rudaw' gazetesinin internet sitesindeki İngilizce bölümünde yer alan habere göre, Başbakan Maliki'ye son bir şans verilmesinin Şii lider Mukteda Es Sadr'ın isteğiyle gerçekleştiği belirtildi. Haberde, toplantıda alınan kararı ABD ve İran'ın da desteklediği öne sürüldü. Irak Parlamentosu Sözcüsü Usama Nuceyfi, alınan kararların Başbakan Maliki için son şans olduğunu dile getirdi. Maliki'nin talepleri kabul etmemesi halinde başka seçeneklerin hayata geçiriliceğini belirten Nuceyfi, "Maliki'nin fazla zamanı kalmadı acele etmesi lazım" dedi.(dha)