Manning: Öleceğimi düşündüm

Manning: Öleceğimi düşündüm
Manning: Öleceğimi düşündüm
ABD'nin Irak'ta sivilleri hedef aldığı saldırının kayıtlarını Wikileaks'a sızdıran ABD askeri Manning, dün mahkemede verdiği ifadede cezaevinde yaşadığı baskıyı anlattı.

ABD ’ye ait gizli belgeleri Wikileaks’a sızdırmaktan 2010’da tutuklanan 24 yaşındaki Er Bradley Manning, dün yargılandığı davada ifade verdi. Kuveyt’te kaldığı hücrenin hayvan kafesine benzediğini ve orada öleceğini düşündüğünü söyleyen Manning, intiharı birçok defa aklından geçirdiğini belirtti.

Geçen yıl ABD’de bir hapishaneye transfer edilen Manning, daha önce intihar edebileceği gerekçesiyle birçok haktan mahrum bırakılması konusunda avukatları aracılığıyla şikayette bulunmuş ve hapishane koşulları hafifletilmişti. Askeri mahkemenin yargıcı Denise Lind, dünkü duruşmada Manning’in suçlarını itiraf etmesi halinde daha hafif suçlardan yargılanması yönündeki talebi kabul etti.

Wikileaks, bir Amerikan Apachi helikopterinin 2007’de Irak’ta sivilleri hedef aldığı saldırının kayıtlarını 2010’da yayımlayarak olay yaratmıştı. Bu kayıtları sızdırdığı ortaya çıkan Manning Irak’ta tutuklandı. Manning ‘devlete ihanet ve düşmana yardım’dan suçlu bulunursa müebbet hapis ya da idam cezası alabilir. Daha önce suç işlediğini kısmen kabul etmeye hazır olduğunu açıklayan Manning’in cezası 16 yıla kadar indirilebilir. {RADİKAL/DIŞ HABERLER }


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Irak

  ,

  Wikileaks

  ,

  haber

  ,

  suç

  ,

  hapis

  ,

  hapishane

  ,

  İntihar