Mansur gözdağı verdi, İhvan uyardı

Mansur gözdağı verdi, İhvan uyardı
Mansur gözdağı verdi, İhvan uyardı

Mısır’ın başkenti Kahire’de devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yanlısı protestolar dün cuma namazı sonrasında da sürerken, geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur gerginliği daha da tırmandıracak açıklamalarda bulundu. 1973 Arap-İsrail Savaşı’nın yıldönümü nedeniyle ekrandan ilk kez halka seslenen Mansur, “ Adalet , güvenlik  ve uzlaşma politikalarımız, hiçbir grubu dışlamadan herkesi kapsayacak. 30 Haziran devrimini sonuna kadar koruyacağız, bu tarihi hareket geriye döndürülemeyecek’’ dedi. Güvenliği sağlamak için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Mansur, “Korkmuş ya da paniklemiş değiliz. Masumların kanını dökenlere göz açtırmayacağız” çıkışını yaptı.
Müslüman Kardeşler ise yine 1967 Savaşı yıldönümü açıklamasında ‘iç savaş’ uyarısında bulundu. Ordunun siyasete karıştığına vurgu yapılan açıklamada, “Bunun sonucunda halk ile ordu arasında ayrılık yaşanmasından ve ordu içinde parçalanmaların olmasından endişe ediyoruz” denildi.
Bu arada Lübnan ordusu çarşamba günü öldürülen Şam rejimi yanlısı uzman Muhammed Darar Cammo’nun ‘ siyasi değil ailevi nedenlerle hedef alındığını’ açıkladı. Basında da Cam-mo’nun erkek kardeşi ve yeğeninin tutuklandığı iddiası yer aldı.