Mansur yemin etti İhvancılar tutuklanıyor

İhvan lideri Bedii gözaltına alınırken, 200'den fazla teşkilat üyesi aranıyor. Ordunun atadığı Mansur göreve başlarken "Yeni tiranlar üretmeyeceğiz" dedi.

Mısır’da dün başta Müslüman Kardeşler üyeleri olmak üzere önde gelen İslamcı isimler hakkında yakalama emri çıkarılırken, ordunun geçici cumhurbaşkanlığına getirdiği Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur yemin edip göreve başladı. Mansur, Anayasa Mahkemesi’ndeki törendeki konuşmasında, “ Benim için büyük onur. Bu görevi bana halk verdi. Devrim sürecek. Tiranlar yaratmayı bırakacağız. Cumhurbaşkanlığına ihanet etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. Devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi karşıtlarını “Sizler tüm Mısırlıları birleştirdiniz” sözleriyle öven Mansur, ‘herkesi’ selamladı: “Bu halk, devrimin öncülüğünü yaptı ve hedeflerine ulaşmasını sağladı. Ordumuzu ve bağımsızlık için çalışan yargımızı selamlıyoruz. Gücün halkta olduğunu ve halkı koruması gerektiğini anlayan polislerimizi de selamlıyoruz. Mısır medyası da, bir önceki rejimin kötü uygulamalarını fark etti.”
Öte yandan Başsavcılık, Müslüman Kardeşler Başkanı Muhammed Bedii, yardımcısı Hayrat Şatır ve 200’den fazla teşkilat üyesi ile diğer başka İslamcı grupların liderleri hakkında ‘şiddete teşvik’ suçundan yakalama emri çıkardı. Bedii’nin önceki gece Libya sınırı yakınındaki Matruh kentinde tutuklandığı ve askeri helikopterle Kahire’ye getirildiği açıklandı.

‘İhvan şiddete yönelmeyecek’

Bu kararların ardından Mursi’nin son mesajında olduğu gibi Müslüman Kardeşler yetkilileri de taraftarlarına ‘şiddete başvurmayın’ mesajı verdi. Şûra Konseyi Üyesi Ali Battih, “Köleliği kabul etmeyen meydanlardaki kalabalıklar, önümüzdeki günlerde darbeyi yıkıp meşruiyeti geri getirmek için harekete geçecek. İhvan şartlar ne olursa olsun meşruiyeti geri almak adına şiddete başvurmayacak ve darbeye karşı barışçıl yürüyüşünü sürdürecek” dedi. Bu arada Selefi Dava Hareketi, İslamcı gruplara ‘Eve dönün’ çağrısı yaptı. ‘İslami hareketin evlatlarından’ kendilerini riske atmamalarını isteyen hareket liderleri, “ Siyasi değişimin gerçekliğinin farkına varın ve sabırlı olun” açıklaması yaptı. 


Muhalefet: Ordu gerekeni yaptı

Mısır’daki geçiş hükümeti liderliği için muhaliflerin müzakereci seçtiği Muhammed Baradey’in adı öne çıktı. Genelkurmay’a yakın bir isim, “Baradey ilk tercihimiz. Uluslararası bir figür, gençler ve bazı İslamcı gruplar arasında popüler. Tüm güçleri kapsayacak demokrasiye inanıyor” dedi. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun Nobel Barış Ödüllü eski başkanı Baradey’i “Batı’nın da kabul edeceği’ belirtildi. Diğer adaylar 2011-2012’deki geçici hükümetin başbakanı Kemal Genzuri ile eski Merkez Bankası Başkanı Faruk Ukade. 

‘İslamcılar dışlanmasın’ 

Bu arada Ulusal Kurtuluş Cephesi, “Hiçbir parti, özellikle de İslami grupların süreçten dışlanmasını kabul etmiyoruz” açıklaması yaparken, darbe yapılmadığını savundu: “Yaşanan hiçbir şekilde darbe değil. Ordu demokrasi, ülkenin birliği, bütünlüğü ve istikrarını korumak için sorumluluğunu yerine getirdi. Bu, gerekliydi.”