'Mao ile yatıyor gibiyim, evliliğim bitti'

'Mao ile yatıyor gibiyim, evliliğim bitti'
'Mao ile yatıyor gibiyim, evliliğim bitti'
Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurucu lideri ve Komünist Parti'nin ilk başkanı Mao Zedong 'yuva yıktı.'

Çin’de Mao’nun kadın benzeri Chen Yan bir yandan bu ‘edinilmiş’ benzerliğin meyvelerini toplarken bir yandan da kocasıyla bozulan ilişkisini düzeltmeye çalışıyor.

Telegraph’ta yer alan habere göre, Chen’in Mao’ya benzeme süreci 2006’da bir yetenek yarışmasına katılmasıyla başladı. Programda Chen’den Mao dahil pek çok tarihi kişiliği canlandıran ödüllü oyuncu Tang Guoqiang’ın taklidini yapması istendi. Chen yarışmadan elenmesine rağmen evine döndüğünde yüzünün Mao’ya benzerliği yüzünden ‘ünlendiğini’ gördü.

Bu tanınırlığından hoşnut kalan Chen, kendini tamamen Mao’ya benzetmeye girişti. 10 bin yuan (1020 euro) tuatrındaki 25 cm platform topuklu bir çift deri ayakkabı yaptıran Chen kilo da aldı. ‘Ev hanımlığı alışkanlıklarından’ da vazgeçen Chen, bir hayranının “Mao gibiyken nasıl etek giyebilirsin?” diye bağırması üzerine etek giymeyi de bıraktı. Mao’nun ‘sigara içip uzaklara baktığı’ halini ve yemek çubuklarını tutuş şeklini dahi kendine uyduran Chen, Mao gibi düşünebilmek için savaş filmleri izlemeye başladı.

Global People dergisi ise artan iş tekliflerine karşın Chen’in evliliğinin çatırdadığını yazdı. “Yatakta Mao ile uyuyor gibiyim” diyen Chen’in kocası cinsel hayatlarının kalmadığından yakındı.
Mao’nun benzerleriyle ilgili bir film çeken yönetmen Zhang Bingjian da “İkisi de birbirlerine karşı hoşgörülü olmaya çalışıyor ama kocası onun bu halinden nefret ediyor” dedi. Sıradan bir kadının Mao’yu taklit etmesinin ‘ilahi kanunların’ ihlali anlamına geldiğini hatırlatan yönetmen, “Chen, Mao’nun ‘hiç hata yapmayan Tanrı’ imajının yıkılmasını sağladı” yorumu yaptı.

MAO ZEDONG KİMDİR?

Çin Komünist Partisi'nin ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurucu ve önderlerinden Mao Zedong 26 Aralık 1893'te doğdu. 1943'ten itibaren Çin Komünist Partisi'nin Politbüro Başkanı, 1945'ten itibaren partinin erkez komitesi başkanı olarak görev yaptı. 9 Eylül 1976'da yaşamını yitirdi.

(ŞANGAY- TELEGRAPH)