Margallo: Ya yaptırım ya işgal

Margallo: Ya yaptırım ya işgal
Margallo: Ya yaptırım ya işgal
İspanya Dışişleri Bakanı Margallo, Suriye'de olayların geldiği noktada bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini belirtti

MADRİD - İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo, İspanyol devlet televizyonu TVE’ye yaptığı açıklamada, " Suriye için iki opsiyon var; Yaptırımları artırmak ya da askeri işgal" dedi

Margallo, Suriye konusunda önlerinde artık fazla seçenek kalmadığını savundu. "Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ı istifaya zorlamak için yaptırımları artırmak ya da askeri işgal" seçenekleri üzerinde duran Margallo, "Eğer işgal istemiyorsak, yaptırım opsiyonunu akıllı bir şekilde yönetmek gerekir. Arap Birliği mantıklı bir plan yaptı ama Esad iktidarı bırakmaya hazır gibi gözükmüyor ve BM Güvenlik Konseyi’nde benim anlamakta güçlük çektiğim bir Rusya, Çin vetosu ile karşılaştık" ifadelerini kullandı.

İspanya Dışişleri Bakanı Margallo, Suriye’de Beşşar Esad’ın tavrını hayretle izlediğini söyleyerek, "Benim için sürpriz oldu çünkü Beşşar Esad’ın babasından farklı bir tavır sergileyeceğine, ülkenin daha açık olmasını düşündüğüne inanıyordum. Bunları farklı sebeplerden dolayı yapmadı. Büyük olasılıkla o, ailesindeki buzdağının üst noktasından fazlası değil" görüşünü savundu.

Öte yandan İran’ın İspanya’ya petrol satmayı durduracağı yönündeki iddialara da yanıt veren Margallo, "AB’nin, İran’a yönelik ambargosu karara bağlanmış bir şey. İranlılar, sadece 3 yıldan fazla sözleşmeleri kabul edeceklerini ve ödeme garantisi istediklerini açıkladılar. Yani İran, AB’ye ihracat olmayacağını biliyor. İspanyol hükümeti olarak, Rusya, Irak, Cezayir ve Suudi Arabistan gibi alternatif petrol satın alma yollarını değerlendiriyoruz. Suudi Arabistan, nükleere sahip bir İran’dan en az AB kadar korkuyor ve petrolle ilgili tekliflerini artırma, fiyat artışı yapmama sözü verdi" dedi.(aa)