Margaret Thatcher'a devlet töreni düzenlenmeyecek

Margaret Thatcher'a devlet töreni düzenlenmeyecek
Margaret Thatcher'a devlet töreni düzenlenmeyecek
İngiltere'de 87 yaşında ölen ülkenin ilk ve tek kadın başbakanı Margaret Thatcher için devlet töreni düzenlenmeyecek. Eski İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher için Prenses Diana için yapılana benzer bir tören hazırlanacak.

İNGİLTERE-  Başbakanlık'tan yapılan açıklamada,Thatcher için Galler Prensesi Diana, ve Kraliçe 2'nci Elizabeth'in annesinin cenaze törenine benzer bir özel tören düzenleneceği bildirildi. Londra'daki St. Paul Katedrali'nde yapılacak cenaze törenine Thatcher ile bağlantılı farklı insan ve gruplardan seçileceklerin davet edileceği daha sonra özel bir tören yapılacağı açıklandı. 'Demir Leydi' olarak tanınan Margaret Thatcher'in son aylardaki sağlık durumunun iyi olmaması nedeniyle Londra'daki Ritz Hotel'de kaldığı belirtildi.
İngiltere eski Başbakanlarından Margaret Thatcher'in yaşamını kaybetmesi ardından İngiltere Kraliçesi 2'nci Elizabeth ve Başbakan David Cameron birer taziye mesajı yolladı. Buckingham Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Kraliçe 2'nci Elizabeth'in Thatcher'in kaybından büyük üzüntü duyduğu belirtildi.
Avrupa başkentlerindeki gezisinden erken dönen Başbakan Cameron ise, 'Büyük bir lider' ve 'Büyük bir İngiliz' olarak nitelendirdiği Margaret Thatcher'i kaybetmenin derin üzüntüsü içinde olduğunu belirtti. David Cameron, "O sadece Britanya'yı yönetmedi, Britanya'yı korudu ve inanıyorum ki o barış zamanındaki en iyi İngiliz Başbakanıydı" dedi.
İngiltere eski Başbakanlarından Tony Blair de 'Yükselen siyasi bir kişilik' olarak tanımladığı Barones Thatcher için şu ifadeleri kullandı:
"Dünyada çok az lider, hem kendi hem dünyanın siyasi manzarasını değiştirebilir. Thatcher, böyle bir liderdi. Onun küresel etkisi muazzamdı."
Downing Street'deki Başbakanlık binasında ise bayraklar yarıya indirildi. 

BİR BAKKALIN KIZIYDI 

13 Ekim 1925 tarihinde Grantham kasabasında bir bakkalın kızı olarak dünyaya gelen Thatcher, Oxford Üniversitesi kimya bölümünden mezun oldu. Thatcher, 1959-92 yılları arasında Londra'daki Finchley bölgesinden Muhafazakar Parti milletvekilliği, partisinin muhalefette kaldığı dönemde Eğitim ve Bilim bakanlığı yaptı. 1979 yılında Muhafazakar Parti'nin iktidara gelmesinin ardından Başbakan seçilen Thatcher, 11 yıl 209 gün başbakanlık koltuğunda oturarak Lord Salisbury'nin ardından İngiltere tarihinin en uzun görevde kalan başbakanı oldu. 'Demir Leydi' olarak bilinen Muhafazakar Partili Margaret Thatcher İngiltere'yi 1979-90 yılları arasında yönetmişti. Thatcher, Britanya siyasi tarihinin en tartışmalı ve en etkileyici siyasetçilerinden biriydi. 

Gonca YAĞCI  (DHA)