Marine Le Pen: Babam artık konuşmasın

Marine Le Pen: Babam artık konuşmasın
Marine Le Pen: Babam artık konuşmasın
Fransa'da aşırı sağcı parti Ulusal Cephe'nin lideri Marine Le Pen, partinin onursal başkanı ve babası Jean-Marie Le Pen'in parti adına konuşmaması gerektiğini söyleyerek parti içi krizin devam ettiği sinyalini verdi.

RADİKAL -  Fransa 'da aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi'nin (FN) onursal başkanı Jean-Marie Le Pen ile parti başkanı kızı Marine Le Pen arasındaki kriz büyüyor.

Fransız "I Tele" kanalına açıklamalarda bulunan Marine Le Pen, "Jean-Marie Le Pen artık parti adına konuşmamalı. Onun önerileri artık partiyi bağlamayacak. Yönetiminde olmadığı partinin hâlâ varlığını sürdürmesine ve gücünü arttırmasına maalesef tahammül edemiyor" ifadesini kullandı. Babası için "Son yaptıkları kabul edilemez" diyen Marine Le Pen, "Partiye oy verenlerin görüşlerine artık saygı göstermesi gerekir" diye konuştu.

Ulusal Cephe'de gerilim: Baba Le Pen çekildi

Jean-Marie Le Pen son olarak, partisi tarafından ülkenin ulusal kahramanı Jean Darc'ı anma günü dolayısıyla 1 Mayıs’ta düzenlenen etkinliğe davetli olmamasına rağmen katılmıştı. Etkinlikte kızı konuşma yaparken sahneye çıkarak kısa bir süre partilileri selamlamıştı.

'HOLOKOST TARİHTE BİR AYRINTI'

Partinin onursal başkanı Le Pen daha önce bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi rejiminin kurduğu gaz odalarına ilişkin "tarihte yalnızca bir ayrıntıdan ibaret" ifadelerini kullanmış, bu ifadeler FN Başkanı Marine Le Pen ve bazı partililer tarafından anti-semitik bulunmuştu. Marine Le Pen ise bu gelişmeler üzerine babasının bölgesel seçimlerde adaylığına karşı olduğunu bildirmişti. Baba ve kız arasında çıkan krizin ardından Jean-Marie Le Pen, bölgesel seçimlerdeki adaylık kararından vazgeçmişti.

Le Pen'e karşı FEMEN!

DÖRT SEÇMENDEN BİRİ

Ülkede düzenlenen son kamuoyu yoklamaları, her dört seçmenden birisinin, 2017 yılında düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Marine Le Pen'e oy vereceğini ortaya koyuyor. Ulusal Cephe, 2014’te yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde yüzde 25, 2015 Mart ayında yapılan il genel meclis seçimlerinin ilk turunda ise yüzde 26 oy elde etmişti.

Fransa'da kazanan merkez sağ