Markete saldıran Coulibaly'den IŞİD bayraklı video

Markete saldıran Coulibaly'den IŞİD bayraklı video
Markete saldıran Coulibaly'den IŞİD bayraklı video
Fransa'da cuma günü bir koşer markete saldıran ve operasyonla öldürülen Amedy Coulibaly'ye ait olduğu iddia edilen bir video ortaya çıktı. Coulibaly IŞİD bayrağı önünde göründüğü bu videoda bir kadın polisi öldürdüğünü ve Kouachi kardeşlere yardım ettiğini söylüyor.

RADİKAL – Fransa'nın başkenti Paris'teki bir koşer marketine saldırı düzenleyen ve ardından polis operasyonunda öldürülen Amedy Coulibaly'ye ait olduğu iddia edilen bir video yayımlandı. Coulibaly olduğu öne sürülen kişi, yedi dakikalık videoda, IŞİD bayrağı önünde konuşuyor.

Görüntülerdeki silahlı kişi, IŞİD üyesi olduğunu ve Paris'te bir kadın polisin öldürülmesi olayının faili olduğunu itiraf ediyor. Videoda, Coulibaly olduğu tahmin edilen kişinin farklı zamanlarda yaptığı konuşmalardan bölümler yer alıyor. Videoda, bu kişinin şınav ve barfiks çekerken görüntüleri de bulunuyor.

Associated Press'in haberine göre, radikal İslamcı örgütleri takip eden SITE Intelligence Group adlı kuruluş, videodaki kişinin Coulibaly olduğunu teyit etti. Ancak bu bilgi, başka kaynaklarca doğrulanmadı.

Videoda kendisini "Ebu Bassir Abdullah el Afriki" ismiyle tanıtan Coulibaly, "Ben başından beri Hilafet'in (IŞİD'in) askeriydim. Grubumuz saldırıdan önce koordineli bir şekilde çalıştı. Fransa yaptıklarından dolayı meşru bir hedef" ifadesini kullandı.

CHARLIE HEBDO SALDIRGANLARINA YARDIM ETMİŞ'
Coulibaly videoda Kouachi kardeşlerin saldırıya hazırlanmalarına yardım ettiğini de açıklıyor: "Bazı şeyleri birlikte, bazı şeyleri etkiyi artırmak amacıyla ayrı yaptık. Onlara ihtiyaçları olan bazı şeyleri almaları için birkaç bin euro verdim."

Coulibaly olduğu iddia edilen kişi videoda, "Bize saldırıp yerimizde oturmamızı bekleyemezsiniz. Sadece şeriatı uygulamamızdan ötürü sivillerimizi ve askerlerimizi sürekli bombalıyorsunuz" şeklinde konuşuyor.

Koşer market saldırganı Coulibaly'nin (32) imam nikahlı eşi Hayat Boumeddiene halen kaçak. 2 Ocak’ta Türkiye ’ye geldiği belirtilen 26 yaşındaki Boumeddiene’in şimdi ise Suriye’de olduğu tahmin ediliyor.

(AP - Hürriyet)

Hayat Boumeddiene, Türkiye'ye geldi, Kadıköy'de konakladı


Fransa 15 kişiyi kurtaran Müslüman genci konuşuyor


Netanyahu'dan Avrupa'daki tüm Yahudilere 'İsrail'e göç' çağrısı


Hebdo karikatürlerini yayımlayan Alman gazetesine saldırı!


Hamas, Paris'teki terör saldırılarını kınadı