Matt Dillon Arakanlı Müslümanların kampını ziyaret etti

Matt Dillon Arakanlı Müslümanların kampını ziyaret etti
Matt Dillon Arakanlı Müslümanların kampını ziyaret etti
ABD'li oyuncu ve yönetmen Matt Dillon, Myanmar'da vatandaş olarak kabul edilmeyen ve zulümle ayrımcılığa maruz kalan Arakanlı Müslümanların yaşadığı bir kampı ziyaret etti.

RADİKAL -  ABD 'li oyuncu ve yönetmen Matt Dillon, Myanmar'ın batısındaki Arakan eyaletinde son derece güç şartlar altında yaşamlarını sürdürmeye çalışan Arakanlı Müslümanları ziyaret etti. Dillon, "Burada gördüklerim yürekler acısı. Kimse böyle yaşamak zorunda kalmamalı. Buradaki insanların durumu gerçekten çok kötü. Yavaş yavaş boğuluyorlar sanki. Ne gidecek yerleri ne de gelecek için umutları var" dedi.

Washington'da tanıştığı insan hakları eylemcisi Thun Khin'in çağrısı üzerine Myanmar'a gitmeye karar verdiğini kaydeden Dillon, "Biliyorum son derece hassas bir sözcük ama buradaki durumu sadece 'meşum' ifadesi tanımlıyor. Daha önce de şiddetin egemen olduğu yerlere gitmiştim. Sudan ve Kongo'daki mülteci kamplarını ziyaret etmiştim. Ancak burası tamamen farklı. Öyle derin bir umutsuzluk var ki insanların solup gittiklerini, içten içe öldüklerini hissedebiliyorsunuz" diye konuştu.

Arakanlı Müslümanların dramı sürüyor: 10 ölü

'ELİMDEN GELENİ YAPMAYA HAZIRIM'

Kamplarda görev yapan yardım görevlileriyle de görüşen Dillon, "Buradaki insanların yaşadığı acılara dikkati çekebilmek için elimden geleni yapmaya hazırım" ifadesini kullandı.

Türkiye 'de "Çarpışma" adıyla gösterime giren "Crash" filmindeki performansıyla 2005'te Oscar ve Altın Küre ödüllerine aday gösterilen Dillon, Arakanlı Müslümanların yaşadığı kampı ziyaret eden ilk ünlü isim oldu.

İnsanlık dramı devam ediyor

Myanmar'da 1982'de kabul edilen yasayla vatandaşlık haklarını kaybeden ve "devletsiz" sayılan Arakanlı Müslümanlar, geçen ay Güneydoğu Asya'daki göçmen trajedisiyle dünyanın gündemine gelmişti. Her yıl binlerce Arakanlı Müslüman, kısıtlamalardan ve ayrımcılıktan kaçmak için ülkeyi terk ediyor. Bölge ülkelerinde iş bulabilmek için insan kaçakçılarından medet uman Arakanlı Müslümanlar, aç, susuz, sonu belirsiz yolculuklara çıkıyor.

İnsan kaçakçılarının kamplarında 139 mezar bulundu

KADERLERİNE TERK EDİLMİŞLERDİ

Tayland hükümetinin Mayıs başında ülkenin güneyindeki ormanlık alanda kamp kuran insan kaçakçılarına karşı operasyon başlatmasının ardından, çoğunluğunu Myanmar'dan kaçan Arakanlı Müslümanların oluşturduğu göçmenler, teknelere bindirilmiş ve denizin ortasında kaderlerine terk edilmişti.

Uluslararası toplumun çağrıları sonucu Endonezya ve Malezya, Arakanlı Müslümanları geçici kabul etme kararı almıştı. (AA)