McCain ve Kerry'nin 'Suriye uzmanı' kovuldu

McCain ve Kerry'nin 'Suriye uzmanı' kovuldu
McCain ve Kerry'nin 'Suriye uzmanı' kovuldu
Geçen hafta Suriye'ye müdahaleyi görüşen ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi toplantısında, Başkan Barack Obama'ya şartlı destek sunan Cumhuriyetçi Senatör John McCain ile Dışişleri Bakanı John Kerry'nin gerekçelerine dayanak gösterdiği Dr. Elizabeth O'Bagy', Suriye uzmanı olarak görev yaptığı Savaş Araştırmaları Enstitüsü'nden atıldı.

McCain tarafından daha önce adı sanı duyulmadığı halde ‘oldukça deneyimli’ olarak tanıtılan, son dönemlerde Suriye uzmanı sıfatıyla CNN ve Fox gibi kanallarda da boy gösteren 26 yaşındaki O’Bagy’nin aslında doktora derecesi olmadığı anlaşılınca görevine son verildi.

O’Bagy, Wall Street Journal gazetesinde çıkan yazısında “Basında çıkan çoğu haberin aksine Suriye’deki iç savaş ne tamamen ne de kısmen tehlikeli İslamcı ve Kaide gruplar tarafından yürütülüyor” ifadesini kullanmıştı. Ayrıca gazete O’Bagy’nin muhaliflere destek için Beyaz Saray ve Kongre’de lobi yapan bir grubun siyasi müdürü olduğu bilgisine yer vermediği için eleştirilerin hedefi olmuştu. O’Bagy ise grubun çalışanı olmadığını ve lobi faaliyetlerle doğrudan ilişkisi bulunmadığını savunsa da mayısta Özgür Suriye Ordusu ile bir araya gelen McCain’e eşlik etmişti. (HUFFINGTON POST)