Medvedev: Türk Akımı, hem Rusya'nın hem Türkiye'nin yararına

Medvedev: Türk Akımı, hem Rusya'nın hem Türkiye'nin yararına
Medvedev: Türk Akımı, hem Rusya'nın hem Türkiye'nin yararına
Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev,Türk Akımı projesinin hem Rusya'nın hem de Türkiye'nin yararına olduğunu söyledi.

RADİKAL - Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev, Rus doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa 'ya taşıyacak boru hattı projesinin ilk ayağının inşaatının başlaması için şirketlerle yapılacak görüşmelerin yakın zamanda başlayacağını söyledi. Slovenya’da yayın yapan DELO gazetesine konuşan Medvedev, doğalgaz boru hattı projesine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Medvedev, "Türkiye ile Rusya arasında hükümetlerarası bir anlaşma yürütüyoruz. En kısa zamanda projenin ilk ayağının inşası için şirketlerle görüşmeye başlayacağız. Şunu bir kez daha ifade etmek istiyorum ki, bu proje hem Rusya'nın hem de Türkiye'nin yararına olan bir projedir" dedi.

'BORU HATLARI, TAKVİME UYGUN ŞEKİLDE İNŞA EDİLECEK'

Türkiye'nin yanı sıra Macaristan, Makedonya, Yunanistan ve Sırbistan'ın da boru hattı projesine ilgi gösterdiklerini ifade eden Medvedev, boru hattının planlanan takvime göre inşa edileceğinin de altını çizdi.

Güney Akım Projesi'nin yerine yapılacağı açıklanan Türk Akımı ile toplam 63 milyar metreküp gaz taşınması öngörülüyor. Hattın toplam 910 kilometre uzunluğunda olması, bunun 660 kilometresinin Rusya topraklarından, 250 kilometresinin ise Türkiye üzerinden geçirilmesi planlanıyor.