Medvedev: Türkiye'nin uçağımızı düşürmesi savaş sebebidir

Medvedev: Türkiye'nin uçağımızı düşürmesi savaş sebebidir
Medvedev: Türkiye'nin uçağımızı düşürmesi savaş sebebidir
Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev, Türkiye'nin Rus uçağını düşürmesinin 'savaş sebebi' olduğunu, ancak Rusya'nın simetrik yanıt vermediğini söyledi.

RADİKAL - Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev, canlı yayınlanan ‘Başbakan İle Söyleşi’ isimli televizyon programında, gazetecilerin sorularını yanıtladı ve hükümetin 2015 yılı icraatlarını değerlendirdi. Rusya'daki birçok televizyon kanalında canlı yayınlanan programda Medvedev, hem iç ve dış politika hem de ekonomiye ilişkin merak edilen tüm sorulara yanıt verdi.

Sputnik'te yer alan habere göre, Medvedev'in, Perviy Kanal’dan İrada Zeynalova, VGTRK’den Sergey Brilev, NTV’den Kirill Pozdniyakov, Kanal Dojd’dan Mihail Fişman ve RBK’dan Elizaveta Osetinskaya tarafından yöneltilen soruları yanıtladığı ‘Başbakan İle Söyleşi programından öne çıkan bölümler şöyle:

'TÜRKİYE’NİN UÇAĞIMIZI DÜŞÜRMESİ 'CASUS BELLİ'DİR'

-Türkiye konusunda ise charter seferlerinin durdurulması yaptırım değil, devletimizin kendisini korumak için verdiği bir tepkidir. Türkiye’nin uçağımızı düşürmesi savaş sebebidir. Çünkü bu egemen bir ülkeye yapılan doğrudan saldırıdır. Türkiye, uçağımızı düşürerek uluslararası hukukun tüm kuralarını ihlal etti ve ‘saldırı eyleminde’ bulundu. Türkiye’nin bu adımı ‘casus belli’ sayılabilir. Ankara savaş başlatılmasına temel oluşturmuştur, ama Rusya bu yolu seçmedi ve simetrik yanıt vermedi.

Putin'den 'teröre karşı nükleer silah' açıklaması

'SURİYE OPERASYONUNUN MALİYETİ BİR SIR'

-Bu (Suriye operasyonunun maliyeti) bir sır. Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye operasyonu için şu ana kadar hiç ek bütçe talep etmedi.

-Türkiye ve Mısır’a uçuşların durdurulması, Rusya’nın ‘kötü niyeti’ değildir. Bu konu ülkemizin güvenliğiyle ilgili bir meseledir. Mısır’da (yolcu uçağımıza) terör saldırısı düzenlendi. Bu saldırının tekrarlanması ihtimal dahilinde. Bu nedenle hem Mısırlı ortaklarımız hem de halkımız için hoş olmasa da vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak amacıyla uçak seferlerinin durdurulması kararını aldık.

'TÜRKİYE'YE AMBARGONUN ÖLÜMCÜL SONUCU OLMAYACAK'

-Türkiye'ye getirdiğimiz ambargolar Rusya'daki gıda fiyatlarını etkileyecek ancak bunun ölümcül sonuçları olmayacak. Türkiye'ye yönelik yaptırımlar enflasyon oranına belki yüzde 0.2 ila 0.5 puan ekler. Gıda fiyatlarını izleyeceğiz.

Rusya: Türk askerinin Irak'a girmesi kabul edilemez

'KRİZLE MÜCADELE PLANI İŞE YARADI'

-İçinde bulunduğumuz (ekonomik) süreç gerçekten kolay değil. Son yıllarda hem uluslararası kriz hem de iç koşullar yüzünde ağır bir dönemden geçiyoruz. Ama krizle mücadele planı işe yaradı, sonuç getirdi. Görevimiz ekonomik büyümenin ve üretimin düşüşünü durdurmaktı. Bu düşüşü durdurduk, gelecek yıl ekonomik büyüme sürecinin başlayacağını düşünüyorum. Rus Bankacılık Sistemi normal şekilde çalışıyor.

Vurulan uçağın kara kutusu Putin'de

'EKONOMİ 2016'DA BÜYÜMEYE GEÇECEK'

-Hükümet 2016'da enflasyonu yüzde 6.4'e indirmeyi ve ekonomik büyüme yoluna girmeyi hedefliyor. Bu, gerçekçi bir hedef. Ekonomimizin 2016'da yüzde 1 oranında büyüme göstermesini hedefliyoruz. En kötü ihtimalle ise ekonomi ne büyüme ne daralma gösterir.

'SAVUNMA HARCAMALARINI KISMAYACAĞIZ'

-Savunma bütçemizle ilgili planları yerine getirmeye devam edeceğiz. Ordunun 2020'ye kadar yeniden silahlandırılması planını yerine getireceğiz. Savunma harcamalarını ihmal edemeyiz. Savunma harcamalarının artırılmasına yönelik aldığımız kararın doğru olduğunu düşünüyoruz. 'Normal' bir ordumuz olmazsa, ülkemiz de olmaz.

-Bazıları savunma harcamalarının büyüdüğünü, bunun karşılığında sosyal harcamaların kısılacağını iddia ediyor. Bunlar birer mit. Eğitim ve sağlık harcamalarımız önceki yıllarda olduğu gibi kalacak. Sosyal harcamalar, bizim önceliğimiz.

Rus gemisine İstanbul Boğazı'nda yakın takip

'DÜŞÜK PETROL FİYATLARINA KARŞIN B VE C PLANLARIMIZ HAZIR'

-Petrol pazarının olumsuz değerler göstermesine karşın B ve C planlarımız hazır. Eğer böyle olmasaydı kötü yöneticiler olurduk.

'RUS EKONOMİSİ KENDİ KENDİNE YETEBİLDİĞİNİ GÖSTERDİ'

-Rus ekonomisi, dış pazarların kendisine kapanması hâlinde bile kendi kendine yetebildiğini gösterdi. Kendi kaynaklarımızla yaşıyoruz. Bu, hem kötü hem de iyi. Ruslar isteyebileceklerinden daha kötü durumda yaşıyor. Ancak ülkemiz kendi imkanlarını idrak etti ve bu koşullarda bile gelişebileceğini gösteriyor.

Rusya'dan 'Musul krizi' açıklaması: Irak'ın istediği gibi çözülsün

'FİNANSAL DURUM SAKİNLEŞTİ, RUBLE HALA PETROLDEN ETKİLENİYOR'

-Sonsuza dek süreceğini düşünüyorduk ancak ülkemizde finansal durum düzeldi ve istikrar kazandı. Ruble ise –bunu saklamaya gerek yok– petrol gelirlerinden ve petrol fiyatlarından çok etkileniyor.

Rusya, Akdeniz'deki denizaltıdan atılan Cruise füzeleriyle IŞİD'i vurdu

'UKRAYNA ÜÇKAĞITÇI'

-(Ukrayna’nın Rusya’ya olan 3 milyar dolarlık kredi borcuyla ilgili soruya) Hayatta en son umut ölür. Ama borçlarını geri ödemeyeceklerini hissediyorum. Çünkü üçkağıtçılar. Ukrayna borcunu ödemek zorunda.

-Ukrayna'nın Kırım'ın elektriğini kesmesi yalnızca soykırım olarak tanımlanabilir. Ya da domuzluk olarak tanımlanabilir. Sivastopol ve Simferopol'e iki yeni elektrik santrali inşa edeceğiz. Kırım enerji bakımından kendi kendine yetebilir hâle gelecek.

Time'ın 'Yılın Kişisi' anketinde Bağdadi finale kaldı